O všetkom rozhodne rýchlosť naštartovania globálnej ekonomiky. V hre sú však ďalšie faktory, ako napríklad hĺbka prepadu zamestnanosti, ktoré môžu pri reštarte spôsobiť problémy.

Pozrime sa, ako sú na tom momentálne akciové trhy. V priebehu uplynulého týždňa dosiahli americké akcie najvyššie hodnoty od marca 2020. Jedným z dôvodov sú povzbudivé správy o potenciálnom lieku na Covid-19 od americkej biotechnologickej firmy Gilead Sciences.

Rast indexov isto podporili aj stimuly Fedu, ktorý odkupuje aktíva, ako aj balík pomoci v objeme dvoch biliónov USD od Trumpovej administratívy. Podobné stimuly – nákup aktív v objeme 750 miliárd eur – tiež v marci oznámila Európska centrálna banka.

Pátranie po novej realite

Dokedy však stimuly dokážu „zalepiť oči“ pred ekonomickou realitou? Aj keď niektoré krajiny postupne začínajú uvoľňovať opatrenia a opätovne otvárať ekonomiku, súčasná situácia stále môže byť povestným „tichom pred búrkou“. Prečo? Poďme si to rozobrať na drobné.

Koronakríza spôsobuje nárast nákladov na jednotlivca, čo má za následok rast nezamestnanosti, nehovoriac o tvrdých dopadoch oklieštenia hospodárskej činnosti na ekonomiky štátov.

Medzinárodný menový fond (MMF) v najnovšej správe zo 6. apríla 2020 výrazne znížil vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva. Predpovedá v tomto roku pokles o 3 percentá –  čo je horší scenár ako počas poslednej finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009.

Projekcie rastu HDP podľa MMF
Zdroj: MMF
Projekcie rastu HDP podľa MMF

Vo vyspelých ekonomikách sa predpokladá pokles na úrovni -6,1 percenta a pri rozvojových trhoch a ekonomikách na úrovni mínus 1 percento. Tieto čísla bezpochyby môžu prispieť  k novému výpredaju na akciových trhoch.

Ďalším faktorom sú reálne dopady koronakrízy na hospodárenie firiem. Firmy v tomto čase začínajú reportovať svoje výsledky za prvý kvartál 2020, v ktorých sa už prejavujú dopady koronavírusu. Je to prvý skutočne reálny pohľad do „účtovných kníh“ firiem s dopadmi aktuálnej krízy na svetovú ekonomiku.

Aprílový rast akcií môže byť klamlivý

Vlna rastu akciových trhov po prudkom prepade v marci mohla byť len dočasným protipohybom v rámci medvedieho trendu. Ako sa pre CNBC vyjadril stratég Mark Jolley zo spoločnosti CCB International Securities, hodnota akcií by mohla klesnúť aj o 15 percent pod marcové minimá.

Vychádza z toho, že napríklad hlavné akciové indexy sa aktuálne obchodujú na vysokom forwardovom P/E, zatiaľ čo zisky firiem klesajú (na vysvetlenie: forwardové P/E je pomer aktuálnej ceny a odhadovaných ziskov na akciu v najbližších 12 mesiacoch).

Toto všetko sú pádne dôvody na nervozitu investorov, ktorých správanie pri negatívnych očakávaniach zvyčajne smeruje k výpredajom.

Naše zhrnutie: Aj keď trhy v apríli rástli, môže ísť len o dočasný trend. Mnoho ukazovateľov vrátane pomeru ceny akcií voči odhadovaným ziskom indikuje, že trhy ešte pravdepodobne padnú hlbšie.

Olívia Lacenová - hlavná analytička TopForex