Nemusieť platiť účty, mať navarené a vyprate a k tomu 120 eur na útratu. Aj taký je život  stredoškolákov v súčasnosti, teda aspoň niekoľkých tisícok z nich.

Výsledky Finančnej olympiády!, ktorú organizuje Nadácia Partners,  ukazujú, že len asi osem stoviek stredoškolákov z viac ako ôsmich tisícok opýtaných doma hlási, na čo míňa vreckové. Naopak viac než štvrtina zo všetkých mladých má  vreckové plne pod vlastnou kontrolou.

Namiesto smart nákupu smart telefón

„ Počas minulého roka sme zistili, že mesačné vreckové u takmer polovice stredoškolákov sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 120 eur, čo nie sú malé peniaze,“ povedal Jozef Bartánus, správca nadácie.

Ak by sa teda na nákupy vybrali len respondenti olympiády, priniesli by obchodníkom tržby v hodnote približne 640 až 960-tisíc eur. Roman Burič, odborník na správanie spotrebiteľov zo spoločnosti Mindworx, predpokladá, že mladí by peniaze pravdepodobne minuli najmä na nové tenisky alebo elektroniku.

Zrejme by to boli hlavne produkty, ktoré urobia mladému spotrebiteľovi radosť alebo mu pomôžu zapadnúť medzi rovesníkov. „Ak máte v tomto veku zastaraný smartphone, nemusíte to mať medzi rovesníkmi najľahšie,“ objasňuje motiváciu stredoškolákov R. Burič.

Iní než ich rodičia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa