Minister financií Ladislav Kamenický a riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek na tlačovej konferencii vyhlásili, že cieľom štátnych dlhopisov nie je len diverzifikovať svoje zdroje financovania a zapojiť občanov do financovania štátu, ale aj „naučiť Slovákov investovať“.

Investovanie ale neznamená len bezpečné uloženie peňazí na štátny dlhopis s garantovaným výnosom. Znamená to aj pochopenie rizika, diverzifikácie a dlhodobého zhodnocovania majetku – čo sú oblasti, ktorým sa štát systematicky nevenuje.

Ak vláda argumentuje, že investovaním do štátnych dlhopisov ľudia podporia Slovensko, je to len polovičná pravda. Ak by štát chcel, aby Slováci podporovali slovenskú ekonomiku, musel by najskôr vytvoriť funkčný kapitálový trh.

Stratené dekády pre slovenských sporiteľov

Slovenská investičná kultúra už roky zaostáva a štát na tom nesie značnú zodpovednosť. Stačí si pripomenúť zásahy prvej vlády Roberta Fica do druhého dôchodkového piliera, keď boli sporitelia presunutí z akciových fondov do garantovaných dlhopisových fondov. Ak by napríklad bežný občan v tom čase investoval do globálne diverzifikovaných akciových indexov, jeho výnosy by boli násobne vyššie.

Pre ilustráciu, ak by si Slovák posledných 20 rokov každý mesiac odkladal 50 eur do široko diverzifikovaného indexového fondu (napr. MSCI World), pri priemernom ročnom výnose sedem percent by mal dnes viac než 26 -tisíc eur. Pri investovaní do štátnych dlhopisov by mal sotva tretinu tejto sumy.

Dlhodobé dáta sú neúprosné. Pasívne investovanie do akciových indexov, najmä formou ETF fondov, je osvedčenou cestou k bohatstvu. No slovenská vláda namiesto toho, aby podporovala tento prístup, ponúka občanom investičné nástroje, ktoré sú v podstate len mierne lepšou alternatívou k termínovaným vkladom v bankách.

Finančné vzdelávanie? Chýba úplne

Je paradoxné, že štát sa snaží „učiť Slovákov investovať“ prostredníctvom dlhopisov, pričom dlhodobo zanedbáva akúkoľvek serióznu finančnú výchovu. Na školách sa investovanie vyučuje minimálne, ak vôbec. Väčšina ľudí nevie, ako funguje zložené úročenie, aké sú historické výnosy akciových trhov alebo prečo je diverzifikácia dôležitá.

Ak by štát skutočne chcel Slovákov naučiť investovať, propagoval by skôr investície do indexových fondov. Bratislavská burza cenných papierov je v porovnaní s tou pražskou prakticky mŕtva – ak by Slováci mali investovať do domácej ekonomiky, prečo sa nehovorí o podpore slovenskej burzy a jej oživení?

Kto na tomto produkte zarobí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa