Zástupcovia zamestnávateľov a odborárov sa na novej výške minimálnej mzdy, ktorá by sa mala meniť od začiatku budúceho roka, opäť nedohodli. Zamestnávatelia žiadajú, aby sa kvôli koronakríze dočasne zmrazila na súčasnej úrovni. Odborári v jej raste nevidia problém a žiadajú, aby sa aplikoval vzorec na jej automatický výpočet.

Minister práce Milan Krajniak preto navrhol, aby sa minimálna mzda od budúceho roka zvýšila z 580 eur na 620 eur. Na rok by sa tak zastavil jej automatický výpočet podľa vzorca, ktorý by ju počítal ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. 

Monika Uhlerová - viceprezidentka KOZ SR
Neprehliadnite

Odborárka: Mzdy musia rásť aj počas krízy. Ľudia s nízkym príjmom by ani nemali platiť dane

Návrh novely zákona nepočíta s odpojením príplatkov za prácu, ktoré sú na minimálnu mzdu napojené. Ministerstvo však plánuje zaviesť inštitút štartovacej mzdy, ktorú by mali dostávať dlhodobo nezamestnaní. Jej výška by sa mala od januára počítať ako 75 percent z minimálnej mzdy.

Ako sa zmení výplata

Ľuďom s najnižším príjmom by sa podľa návrhu rezortu práce mala zvýšiť hrubá mzda o 40 eur mesačne. Podľa odhadu ministerstva sa to má týkať zhruba 121 600 zamestnancov. V čistom by mali ľudia s minimálnym príjmom zarobiť približne 506 eur mesačne a oproti súčasnosti si prilepšia o necelých 30 eur. Pre firmu to zároveň znamená zvýšenie ceny práce zo súčasných 784 eur na vyše 838 eur mesačne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa