Investori na Slovensku sú považovaní za konzervatívnych. Hoci sa už v posledných rokoch osmelili a nedržia peniaze len v bankách na bežných účtoch. Napriek tomu Slováci majú v bankách uložených takmer 40 miliárd eur.

Od roku 2016 bolo priemerné ročné zhodnotenie ich úspor len na úrovni 1,5 percenta. Na druhej strane, finančné aktíva priemerného Slováka dosahujú sotva 20-tisíc dolárov, čo je len 60 percent finančných aktív priemerného Čecha.

„Najobľúbenejším investičným produktom Slovákov je stále bežný účet a tehly. To, čo investujú, dávajú do nevýkonných a drahých produktov, napríklad do podielových fondov,“ tvrdí generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik.

Pokles akcií
Neprehliadnite

Akcie amerických IT firiem klesajú. Nejde zatiaľ o spľasnutie nafúknutej bubliny

Investujeme, ale draho

Priemerný slovenský investor do podielových fondov nezarobil od roku 2016 ani na infláciu. Hrubá výkonnosť podielových fondov síce dosiahla približne 12 percent, takmer polovica výnosu však zostala vo vreckách správcov.

„Pripísať investorom len 6,4 percenta, nemôžeme považovať za férovú deľbu,“ tvrdí Andrej Rajčány, portfólio manažér Across Private Investments.

Navyše, hoci investori v podielových fondoch veľa nezarobili, musia sa na konci dňa podeliť svoj „mini“ výnos ešte aj so štátom, čiže ho musia zdaniť. Niet sa potom čo diviť, že Slováci sa utiekajú k nehnuteľnostiam, ktoré za obdobie posledných štyroch rokov zhodnotili v priemere o 30 percent ročne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa