Na snímke lyžiari v lyžiarskom stredisku Vrátna Malá Fatra v nedeľu 18. decembra 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Nižšia DPH pre gastro sektor a vleky

Parlament ešte 6. decembra 2022 schválil nižšiu DPH dočasne len na prvé tri mesiace v roku 2023. Podmienky sú stanovené jasne. Znížená sadzba DPH vo výške 10 percent namiesto 20 percent sa bude uplatňovať len v prechodnom období od januára do marca 2023 pri preprave lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, pri návšteve športových zariadení, umelých kúpalísk a tiež pri vybraných gastro službách.

Tieto prevádzky budú musieť upraviť svoje systémy a na obdobie troch mesiacov zmeniť sadzbu dane vo svojich pokladniciach e-kasa, prezrádza pre TREND Eva Fričová, daňová poradkyňa zo Slovenskej komory daňových poradcov.

„Komplikovanejšie to bude mať gastro sektor, nakoľko tam je podmienkou použitia zníženej 10-percentnej dane poskytnutie nielen jedla, ale aj sprievodných služieb. To znamená, že zákazník musí využiť priestory reštaurácie na to, aby jedlo skonzumoval, použil riad a príbor, využil toalety, šatne a podobne. Nebude sa teda vzťahovať na nákup jedla so sebou,“ dodáva.

Úplnou novinkou je, že súčasťou schvaľovaného štátneho rozpočtu na budúci rok je už trvale znížená 10-percentná DPH na gastro a športoviská.