- Do koľkých dní musím zaregistrovať novo založenú spoločnosť s ručením obmedzeným na daňovom úrade? Musím požiadať správcu dane v mene eseročky o DIČ?
Novozaloženú spoločnosť s ručením obmedzeným ste povinný ako konateľ eseročky zaregistrovať na daňovom úrade v 30-dňovej lehote. Postupujúc striktne podľa zákona, táto lehota sa začína počítať v prípade ohlasovacích živností odo dňa podania tzv. kvalifikovaného ohlásenia živností živnostenskému úradu, nie teda od nadobudnutia právoplatnosti živnostenského oprávnenia.
Vyplýva to z § 31 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto ustanovenia platí, že fyzická alebo právnická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území Slovenska, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť.
Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je podnikateľ podľa príslušných predpisov oprávnený začať vykonávať podnikateľskú činnosť. A v prípade ohlasovacích živností je to práve deň ohlásenia živnosti živnostenskému úradu na predpísanom tlačive.
V praxi sa daňové úrady gramatického znenia zákona príliš nepridŕžajú a zväčša počítajú 30-dňovú lehotu na registráciu eseročky odo dňa jej zápisu do obchodného registra. Ak chcete mať istotu, že ste postupovali v súlade so zákonom, odporúčam vám zaregistrovať novovzniknutú eseročku bez zbytočného odkladu po jej zápise do obchodného registra.
Keďže registrový súd vám v súčasnosti zapíše novú spoločnosť do 5 pracovných dní, budete potom v lehote, aj keby sa začala počítať od momentu ohlásenia živností živnostenskému úradu.
Pokiaľ ide o DIČ, to vám vydá daňový úrad na kartičke, ktorá sa nazýva Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ). O registrácii je správca dane povinný rozhodnúť do 7 od doručenia žiadosti.
DIČ je 10-miestne číslo a daňový subjekt je povinný uvádzať ho na daňových dokladoch, faktúrach a pri komunikácii so správcom dane. Podľa skúseností z praxe, daňové úrady nerobia v súčasnosti problémy podnikateľom, ktorí sa chcú dobrovoľne zaregistrovať za platiteľov DPH, hoci nespĺňajú predpísaný obrat. Vtedy im daňový úrad pridelí aj IČ DPH (identifikačné číslo dane z pridanej hodnoty), ktoré je totožné s DIČ, len na začiatku je skratka „SK“.