Inflácia zmenila všetko. Investičný svet postavila hore nohami. Čím skôr si to investori uvedomia, tým lepšie sa so zmenenou situáciou vyrovnajú.

Bolo to v polovici roka 1981, keď úrokové sadzby začali klesať. A klesali prakticky až doteraz. Na začiatku 80. rokov sa svet zmenil z inflačného na dezinflačný. Pretrvával 40 rokov, až do roku 2021. A teraz hrozí, že po cykle klesajúcej inflácie prichádza k ďalšiemu dlhodobému obdobiu rastúcej inflácie. So zásadným vplyvom na ohodnotenie aktív a investičné stratégie.

Klesajúca inflácia

Po povojnovej inflačnej vlne, ktorá kulminovala na začiatku 80. rokov, nasledovalo obdobie klesajúcej inflácie, s ktorou súvisel pokles úrokových sadzieb v Spojených štátoch z 19 percent na nulu. Ten výrazne ovplyvnil hodnotu aktív.

Prioritne dlhopisy, u ktorých existuje inverzný vzťah medzi cenou dlhopisu a jeho výnosom. Čím viac úrokové sadzby klesajú, tým viac klesá aj výnos na nových dlhopisoch a zvyšuje sa cena všetkých existujúcich dlhopisov. Pri poklese sadzieb preto zarába každý, kto dlhopisy vlastní. Tento proces sa dial celých 40 rokov.

Podobná situácia sa prejavovala aj na akciách. Hodnota akcií je totižto výrazne závislá od výšky úrokových sadzieb. Platí to najmä pre technologické a inovatívne firmy, ktoré neprinášajú benefit teraz ale až v budúcnosti.

Hodnota peňazí

Rastové akcie, ktoré cielia budúci explozívny rast hodnoty firmy, na poklese úrokov výrazne a dlhodobo získavali. Mechanizmus je jednoduchý. Dolár získaný v budúcnosti má úplne inú hodnotu pri úrokovej sadze jedno percento ako pri úrokovej sadzbe päť percent.

Economist ukazuje príklad zmeny hodnoty budúcich výnosov vzhľadom na úrokové sadzby. Predstavte si, že každý rok až do nekonečna získate sto dolárov. Aká je hodnota tohto toku budúcich príjmov? Pri úrokovej sadzbe jedno percento je to 10-tisíc dolárov. Avšak pri úrokovej sadzbe päť  percent, je to len 2-tisíc dolárov.

Čím vyššie sú súčasné úrokové sadzby, tým nižšiu hodnotu majú budúce príjmy. Prečo? Pretože súčasné peniaze pri vyšších úrokových sadzbách získavajú vyšší príjem. Aby sporiteľ zarobil sto dolárov za desať rokov, pri úrokovej sadzbe jedno percento potrebuje vložiť do banky 91 dolárov. Avšak pri úrokovej sadzbe päť percent je na to potrebných iba 61 dolárov. Pri vyššej sadzbe mu na rovnaký budúci príjem stačí menej peňazí.

Rastové akcie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa