Spojenie príjemného s užitočným – aj takto by sa dal charakterizovať súčasný hit jazykových pobytov na Malte. Popri učení sa anglického jazyka si účastníci kurzu oddýchnu pri mori.
Najžiadanejšia destinácia na štúdium anglického jazyka je však stále Veľká Británia. Roky je cieľom nielen dospelých, ale aj detí.
Číslo jeden.
To, že Veľká Británia je stále číslom jeden pre tých, ktorí sa chcú učiť jazyky, potvrdili TRENDU viaceré cestovné kancelárie zaoberajúce sa študijnými pobytmi v zahraničí. Podľa slov Ivety Betušovej z cestovnej kancelárie D&D Team sa záujem o pobyty v Anglicku dokonca zvýšil vďaka zrušeniu vízovej povinnosti. Prečo práve Británia?
„Na jednej strane je to britská angličtina, ktorá je výborná. Na druhej strane je to fakt, že Veľká Británia nie je ďaleko, doprava je cenovo výhodná a na vstup do tejto krajiny nie sú potrebné víza,“ dodáva I. Betušová.
Hoci by sa dalo očakávať, že v rámci Veľkej Británie bude najväčším lákadlom Londýn, nie je to tak. Vyťažení ľudia uprednostnia radšej menšie mestečká.
Oxford a Cambridge, staré študentské mestá, vyhľadávajú podľa I. Betušovej hlavne milovníci histórie. Prímorské mestá Brighton či Hastings sú zase ideálne pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od veľkomestského zhonu a nechcú dennodenne cestovať dlho do školy.
Sú aj takí, ktorí chcú ísť študovať priamo do Londýna, na mesiac – dva. Láka ich mesto, chcú ho spoznať, vidieť pamiatky a priamo okúsiť jeho atmosféru.
Na kurzy sa už nechodí len do južnej časti Británie či do Londýna. „Kurzy sa rozšírili aj na Írsko. Nie sú veľmi drahé, zato sú dobré a je to relatívne blízko,“ vysvetľuje Katarína Adamková z agentúry SAPA.
V lete je hitom Malta.

V lete vládne jazykovým pobytom Malta. Podľa I. Betušovej je tento ostrov zaujímavý hlavne svojou klímou.
„Kým Británia priťahuje svojou kultúrou a históriou, Malta je ideálna pre tých, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným. Je tam more, slnko, krásne pláže.“
Skúsenosti organizátorov jazykových pobytov v zahraničí dokazujú, že najmä rodičia už pochopili význam investícií do jazykového vzdelávania svojich ratolestí. Práve kurz spojený s oddychom je v lete vyhľadávanou formou.
Najmä mladí ľudia, ako hovorí K. Adamková, v súčasnosti veľmi radi chodia na pobyty, na ktorých sa spája učenie jazyka so spoločenským programom. Okrem štúdia majú deti zabezpečenú aj zábavu.
Do Ameriky na dlhšie.
Kým na niekoľkotýždňové pobyty sa Slováci vyberú čo najbližšie, aby cena dopravy kurz zbytočne nepredražila, na dlhodobý pobyt sa oplatí v súčasnosti odísť do Ameriky. Do Kanady a USA viacerí odchádzajú študovať na stredných školách.
Väčšinou v treťom ročníku preruší mladý človek na Slovensku štúdium a ide študovať do Spojených štátov amerických alebo do Kanady. V tomto prípade nejde o klasický jazykový pobyt, študujú sa všetky predmety. Po návrate a úspešnom absolvovaní diferenčných skúšok študentovi uznajú ročník a môže ďalej pokračovať v štúdiu na slovenskej škole.
Výhodné sú desaťmesačné pobyty v USA, ktoré sú dotované tamojšou vládou. Ide o výmenný program, keď rodiny, v ktorých dieťa býva, neinkasujú za pobyt peniaze.
Slováci teda neplatia za ubytovanie, ale vláda dáva týmto americkým rodinám daňovú úľavu. Takýto ročný pobyt stojí vďaka tomu okolo stopäťdesiattisíc korún a aj preto je o ne veľký záujem.
Rôzne možnosti.
Krátkodobé jazykové kurzy v zahraničí trvajú od dvoch týždňov do štyroch mesiacov, dlhodobé desať mesiacov až jeden rok. Pri výbere kurzu sa berú do úvahy viaceré aspekty: vek študenta, úroveň znalosti cudzieho jazyka či výsledok, aký chce počas kurzu dosiahnuť.
Deťom do pätnástich rokov sú odporúčané krátke kurzy. Iveta Betušová radí začať najkratším, dvojtýždňovým kurzom a postupne ich predlžovať.
U týchto detí je dôležitý aj vhodný výber ubytovania. Môžu bývať v rezidenciách alebo priamo v rodinách.
Pri menších deťoch sa uprednostňuje ubytovanie v rezidenciách, kde sú spolu s ostatnými študentmi z iných krajín, majú zabezpečený stály dozor a bohatý program. Staršie deti a dospelí už uprednostňujú ubytovanie v rodinách, kde majú možnosť spoznať zvyky a kultúru v jednotlivých krajinách.
Tí, ktorí už neštudujú a jazykový kurz zvolia ako formu rýchleho zdokonalenia sa v cudzom jazyku, si zvyčajne vyberú intenzívne kurzy. Intenzívnosť kurzov nezávisí ani tak od počtu hodín, ale od počtu študentov v skupine – maximálne sú v nej štyria ľudia. Takéto kurzy sú oproti tým s desať- až pätnásťčlennými skupinami efektívnejšie.