Keď predáte vlastnú strechu nad hlavou, prípadne i pozemok, musíte platiť štátu daň z predaja nehnuteľností – ak sa vás netýkajú isté výnimky dané zákonom. Preto si treba dobre premyslieť, či je na predaj vhodná doba z pohľadu daní, aby ste správnym načasovaním mohli pár tisíc eur ušetriť.

Takýto príjem je na daňové účely považovaný za príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností, ale aj tam môže čoskoro dôjsť k viacerým zmenám.

Otázkou ostáva, či rezort financií pod vedením Igora Matoviča ponechá isté výnimky a oslobodenia aj ďalej, keďže daň aj s odvodmi by pri pasívnych príjmoch rád videl až na úrovni zhruba 45 percent, ako to naznačoval nedávno uniknutý plán s názvom Veľký tresk.

Matovič
Neprehliadnite

Vyplácate si podiely na zisku? Tisíce firiem štát zrejme čoskoro viac ošklbe na daniach

Plánuje totiž robiť aj zmeny v zákone o dani z príjmov, ako to pred rokom avizoval vtedajší minister financií a súčasný premiér Eduard Heger. Ten sa vtedy pre TREND vyjadril, že jeho zámerom je vytvoriť jasný, logicky štruktúrovaný zákon o dani z príjmov.

„Taký, ktorý by obsahoval čím menší počet výnimiek, bol ľahko aplikovateľný ako pre daňovníkov, tak aj pre finančnú správu a ktorým by sa dosiahla väčšia právna istota pre daňovníkov a odstránilo by sa nerovnaké zaobchádzanie s nimi“.

Štát teraz vidí príležitosť, ako získať viac peňazí do štátnej kasy, ktorá čoraz viac začína zívať prázdnotou. Pandémia nás tvrdo zasiahla a štát nemá potrebné rezervy, preto hľadá cesty ako od obyvateľov vybrať čo najviac peňazí, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGo.sk.  Prečo k tomuto kroku vlastne bude chcieť štát pristúpiť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa