• Každý z dvojice spoločníkov z nich má v s.r.o. 50-percentný podiel, avšak len jeden je zároveň aj konateľom spoločnosti. Konateľ previedol všetok majetok s.r.o. bez vedomia a súhlasu valného zhromaždenia na a.s. Ako sme zistili, je tam zapísaný len on a jeho syn. Advokát nám povedal, že je to dcérska spoločnosť s.r.o., a že druhý spoločník o nič neprišiel. Je to možné? Zaujíma nás, či konateľ mohol urobiť prepis bez súhlasu a vedomia druhého spoločníka a aký doklad musí mať spoločník v ruke, aby sa mohol preukázať, že je 50-percentným spoluvlastníkom a.s.?

Prevedenie majetku s.r.o. bez súhlasu spoločníka

Ak nebolo zakotvené v spoločenskej zmluve vašej s. r.o. obmedzenie nakladania s majetkom spoločnosti tak, že pri disponovaní s majetkom nad určitú hodnotu si konateľ musí vyžiadať súhlas valného zhromaždenia, mohol konateľ s majetkom voľne disponovať.

Treba vychádzať z § 133 ods. 1 a § 134 Obchodného zákonníka, podľa ktorých konateľ rozhoduje o obchodnom vedení spoločnosti a zároveň je oprávnený konať v mene spoločnosti voči tretím osobám.

Ak bol majetok s.r.o. prevedený na dcérsku spoločnosť, znamená to, že vaša s.r.o. je jediným akcionárom novej akciovej spoločnosti. A vzhľadom na to, že ste spoločníkom s 50-percentným obchodným podielom v s.r.o., v konečnom dôsledku sa podieľate aj na podnikaní akciovej spoločnosti. V takom prípade podiel na zisku (dividendu), určený podľa výsledku hospodárenia valným zhromaždením akciovej spoločnosti na rozdelenie pre akcionára, prináleží vašej s.r.o.

Poukazujem však na nebezpečenstvo, ktoré tu pre vás vzniká v tom, že pôsobnosť valného zhromaždenia vykonáva jediný akcionár, a to vaša s.r.o., a v jej mene rozhoduje práve spoločník – konateľ vašej s.r.o. Takže celú škálu práv, ktorá prináleží valnému zhromaždeniu, vykonáva jediná osoba bez toho, aby ste mohli mať priamy vplyv na chod tejto akciovej spoločnosti.

Uvádzate však, že je tam zapísaný iba spoločník – konateľ a jeho syn (predpokladám, že ide o zozname akcionárov). Pokiaľ by bol majetok vašej eseročky prevedený na akciovú spoločnosť, v ktorej sú akcionármi tieto dve fyzické osoby, nejde o dcérsku spoločnosť. Prevod majetku na inú spoločnosť by bol akceptovateľný len v prípade, ak by to bolo podnikateľským prínosom pre vašu s.r.o.

Konateľ je oprávnený nakladať s majetkom spoločnosti, ale zároveň podľa § 135a ods. 1 Obchodného zákonníka je povinný vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov.

Najmä je povinný zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmie uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

Ak by konateľ tieto povinnosti porušil, je povinný nahradiť spoločnosti škodu, ktorá jej takto vznikla. Či konateľ svoje povinnosti porušil, musíte zistiť vy vzhľadom na konkrétnu situáciu.

Konateľ je povinný informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti. Táto povinnosť mu vyplýva z § 135 Obchodného zákonníka.

Na druhej strane podľa § 122 ods. 2 Obchodného zákonníka má spoločník právo požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti a nahliadať do dokladov spoločnosti. Preto by bolo vhodné, aby ste si prezreli všetky doklady, ktorými bol majetok vašej s.r.o. prevedený na akciovú spoločnosť, jej zakladateľskú zmluvu, ako aj stanovy.

Zo získaných informácií si potom budete vedieť vytvoriť predstavu, či prevod majetku bol v súlade s vašimi záujmami, ako aj so záujmami s.r.o. Ak by to tak nebolo, máte právo požadovať náhradu škody, ktorá bola takto spôsobená, prípadne napadnúť platnosť právnych úkonov, ktorými bol majetok spoločnosti prevedený na akciovú spoločnosť.

Akcionár akciovej spoločnosti sa preukazuje výpisom zo zoznamu akcionárov. Výpis vydá akciová spoločnosť, ak ho vedie sama, alebo Centrálny depozitár cenných papierov SR, pokiaľ ho spoločnosť poverila vedením zoznamu akcionárov.

Samozrejme, akcionár by mal mať akcie, ak boli vydané ako listinné, na meno alebo výpis z účtu akcionára, ktorý vydá Centrálny depozitár cenných papierov SR, ak boli akcie vydané v zaknihovanej podobe.