Do daňových výdavkov možno zahrnúť aj odmenu advokátovi za právne poradenstvo a vypracovanie nájomnej zmluvy alebo odmenu daňovému poradcovi za daňové poradenstvo a iné súvisiace služby. Ak spoločne s bytom prenajímate aj iný hnuteľný majetok (napríklad spotrebiče, nábytok), je možné do daňových výdavkov zahrnúť aj nákup tohto majetku.
V súlade s § 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov je možné zahrnúť do základu dane aj výdavky daňovníka, ktoré vynaložil v roku, ktorý predchádzal roku, kedy začal vykonávať činnosť a to na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky. Ak ste byt vymaľovali a rekonštruovali, do výdavkov si budete môcť dať tieto výdavky, keďže tieto položky majú charakter opravy. Avšak tieto výdavky môžu byť len do sumy 1 700 eur.
Ak ste byt začali prenajímať až od júna 2018, výdavky na prevádzku bytu (výdavky platené dodávateľom energií a správcovi bytu) zaplatené za obdobie pred začatím prenajímania, nemôžete započítať do daňových výdavkov pri príjmoch z prenájmu bytu.
Oslobodenie vo výške 500 eur si môžete uplatniť v plnej výške aj v prípade, ak ste byt prenajali až od júna 2018.
V nasledujúcom období, ak prenajímanú nehnuteľnosť nezaradíte do obchodného majetku, môžete si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napríklad výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby.
Pri príjme z prenájmu nehnuteľnosti sa energiami rozumejú dodávka elektrickej energie, tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť, plynu.
Ostatnými službami súvisiacimi s prenájmom nehnuteľnosti sú najmä odvádzane odpadovej vody z domácností, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, internet.
Do daňových výdavkov si v takomto prípade nemôžete zahrnúť výdavky na poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti, príspevok do fondu opráv a údržby a pod.