Šetriť peniaze s mierou, míňať ich s rozumom. Zdá sa, že Slováci našli svoj recept na to, ako prežiť v krízových časoch.

Aj keby sa zdalo, že vysoká inflácia, ktorá za vlaňajšok dosiahla 12,8 percenta, spomalí výdavky domácností, doteraz sa tak nestalo. Rýchly odhad hrubého domáceho produktu Národnej banky Slovenska to len potvrdzuje, medziročne totiž v 4. štvrťroku 2022 vzrástol o 1,1 percenta. A to práve vďaka spotrebe domácností.

Domácnosti vlani viac míňali ako sporili, prezrádza pre TREND investičný analytik spoločnosti FinGo František Burda. „Toto míňanie udržalo našu ekonomiku v raste. Na druhej strane nie je pozitívne, že sa tak deje na úkor úspor domácností. Zároveň platí, že mnohé rodiny sa dostávajú do ťažkej ekonomickej situácie,“ spresňuje.

Pohľad na štatistické údaje nie je veľmi optimistický. Ceny aj základných tovarov išli extrémne hore, potraviny medziročne zdraželi takmer o 29 percent a energie o viac ako 14 percent, s čím si musia Slováci poradiť.

Štruktúra výdavkov domácností na Slovensku je dlhodobo relatívne stabilná. Až 44 percent výdavkov pripadá na potraviny, nealkoholické nápoje a bývanie vrátane energií, hovorí pre TREND riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. „V uplynulom štvrťroku vidíme deklarovaný pokles výdavkov v oblastiach dopravy, stravovania a ubytovania, najmä v reštauráciách a hoteloch, ale aj pri rekreácii, kultúre a vzdelávaní.“

Kvôli zníženiu reálnych miezd a obáv z ďalšieho zdražovania domácnosti plánujú šetriť najmä v kategóriách alkoholické nápoje a tabak, odevy a obuv či vybavenie domácnosti. „V mnohých ohľadoch môžeme pri nákupoch očakávať presun spotrebiteľov k nižším radám tovarov alebo k lacnejším alternatívam,“ tvrdí J. Hankovský. Slováci naopak neplánujú obmedziť spotrebu v oblasti zdravotníctva, ani nechcú šetriť na takzvaných nevyhnutných položkách.  

Ako budú ďalšie mesiace tohto roka pravdepodobne vyzerať výdavky slovenských domácností? Ako môžu obmedziť neefektívne nákupy, investovať do úspory energií, upustiť od úverov a riadne splácať svoje dlhy?

TREND sa na to pozrel vo fotostory: