• Vyšetrovateľ ma predvolal ako svedka v trestnom konaní. Telefonoval som mu a on ma ubezpečil, že o nič nejde. Mám však určité obavy. Musím sa na výsluch dostaviť? Na čo si mám dať pozor? Môžem odmietnuť vypovedať?

Každý má povinnosť svedčiť v trestnom konaní. Výpoveď svedka je nezastupiteľná. Preto napríklad vyšetrovateľ justičnej polície nemusí prijať Vašu písomnú svedeckú výpoveď, ale môže od Vás žiadať, aby ste sa na výsluch dostavili pod hrozbou predvedenia osobne. Ak mu nevyhoviete, môže Vás dať predviesť políciou, čo nie je dvakrát príjemné.



Preto je vždy lepšie osobne sa na výsluch dostaviť. Navyše vyšetrovatelia s obľubou píšu na predvolanie, že Vám môžu za neúčasť uložiť poriadkovú pokutu až do výšky 50 000 Sk. Pritom, ak sa na výsluch dostavíte, ešte to neznamená, že musíte automaticky vypovedať.



Zákaz vypovedať máte vtedy, ak by ste svojou výpoveďou spôsobili prezradenie štátneho, služobného tajomstva alebo zákonom stanovenej povinnosti mlčanlivosti. To neplatí vtedy, ak Vás príslušný orgán povinnosti mlčanlivosti zbavil.



Odoprieť vypovedať môžete aj vtedy, ak by ste svojou svedeckou výpoveďou spôsobili nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom pokolení (rodičom, starým rodičom, deťom a vnukom), svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi. Toto si treba vždy zvážiť. Niekedy je lepšie nevypovedať, lebo výpoveďou si môžete zbytočne priťažiť.



Ak Vám však nesvedčia tieto okolnosti, vypovedať musíte a to tak, že poviete úplnú pravdu a nič nezamlčíte. Na začiatku by Vás mal vyšetrovateľ nechať vypovedať svojimi slovami a zbytočne Vás neprerušovať. Potom, pokiaľ mu bude niečo nejasné, môže Vám položiť doplňujúce otázky.



Vyšetrovateľ Vám nemôže podľa Trestného poriadku klásť tzv. kapciózne a sugestívne otázky. Sú to vlastne otázky, v ktorých je naznačená odpoveď na to, čo sa pýta. Ako príklad možno uviesť otázku: „Bolo to auto červené?“ Správne by sa mal vyšetrovateľ spýtať: „Akej farby bolo to auto?“



Na koniec budete zápisnicu zo svedeckej výpovede podpisovať. Radím Vám, aby ste si ju predtým detailne prečítali. A ak prepis Vašich slov nebol presný, žiadajte vyšetrovateľa, aby zápisnicu opravil.



Pozor si treba dať aj na to, že niekedy sa zmení procesná pozícia svedka na obvineného. Znamená to, že vyšetrovateľ najprv vypočuje osobu ako svedka, potom však nazhromaždí dostatok dôkazného materiálu proti tejto osobe, vznesie voči nej obvinenie a bude ju vypočúvať už ako obvineného.



Preto si treba dať počas svedeckej výpovede pozor na to, čo človek povie. Ako svedok však nemáte právo na to, aby Vám vyšetrovateľ vydal kópiu zápisnice z výsluchu.