Pokladne by po novom boli napojené online na systém finančnej správy. Novinárom to v piatok povedal šéf finančnej správy František Imrecze. E-kasa by sa tak stala obdobou elektronickej evidencie tržieb, ktorú zaviedlo aj Česko.

Daňoví kontrolóri v súčasnosti nemajú nepretržitý prístup k údajom v registračných pokladniach podnikateľov, dáta o hotovostných tržbách sa ukladajú do pamäte pokladníc. Slovenská finančná správa v minulosti odhalila viacero prípadov manipulácie s uloženými údajmi, ktorými si podnikatelia znižovali vykázané tržby.

„Proti tomu (manipuláciám s pokladňami) nemožno bojovať inak ako elektronizáciou pokladníc,“ povedal F. Imrecze. Odhadol, že na daňových podvodoch v súvislosti so súčasnými registračnými pokladnicami prichádza krajina o 250 až 300 miliónov eur.

Čiastočnú elektronizáciu evidencie tržieb zabezpečila takzvaná virtuálna registračná pokladňa (VRP), čo je aplikácia, ktorá umožňuje menším podnikateľom evidovať tržbu cez internet. Takto zadané údaje má finančná správa okamžite k dispozícii.

Práve VRP, ktorú využíva okolo 30-tisíc podnikateľov, by sa mala stať základom e-kasy. Už v priebehu tohto roka finančná správa plánuje po dohode s ministerstvom financií uvoľniť existujúce limity na počet vydaných dokladov prostredníctvom spomínanej aplikácie.

Väčšina podnikateľov v súčasnosti využíva na evidenciu tržieb registračné pokladnice, ktorých je zaregistrovaných 290-tisíc kusov.

Termín spustenia e-kasy zatiaľ stanovený nebol. V prvej etape by sa novinka mala vzťahovať na odvetvie hotelov a reštaurácií. F. Imrecze povedal, že iba tento prvý krok by mal zvýšiť príjmy štátu na daniach o 40 miliónov eur.

Finančná správa si podľa neho tiež pochvaľuje „bločkovú“ lotériu, ktorú s cieľom obmedziť daňové úniky zaviedla v roku 2013 predchádzajúca vláda Roberta Fica. Do súťaže o finančné výhry sa verejnosť môže zapojiť prostredníctvom zadania kódu z pokladničného dokladu. Záujem Slovákov o lotériu od jej spustenia však klesá.