Na odchodné, teda jeden mesačný plat navyše, majú nárok zamestnanci odchádzajúci do dôchodku. Vyplýva to zo Zákonníka práce.
Prax až taká jednoznačná nie je. Podľa pracovnoprávneho kódexu totiž patrí odchodné zamestnancovi „pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov“.
Predčasný dôchodok, ten, na ktorý odchádzajú seniori spĺňajúci špeciálne podmienky, sa v tejto norme nespomína.
Nejasnosť legislatívy sa tak vo firmách rieši kolektívnymi zmluvami, akceptovaním nároku na odchodné aj pri predčasnom dôchodku, ale aj jeho ignorovaním.
Autorita, ktorá by v súčasnosti jednoznačne firmám a dôchodcom povedala, či zákonný nárok existuje, chýba už viacero rokov. Rezort práce nemá kompetenciu podať záväzný výklad. Precedentné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR či postoj Ústavného súdu SR v tejto veci takisto nie je k dispozícii.
Predčasný starobný dôchodok je samostatná dôchodková dávka zo starobného poistenia. Poistenec, ktorému sa vypláca predčasný dôchodok, nemá už nárok na starobný dôchodok.
„Keďže predčasný starobný dôchodok je porovnateľný so starobným dôchodkom, podľa nášho názoru je zamestnávateľ povinný odchodné poskytnúť aj pri prvom skončení zamestnania po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok,“ znie aspoň právny názor rezortu práce.
Kto má, ten platí.
Viaceré firmy problém vyriešili jednoducho. Najmä veľké spoločnosti so silnými odbormi majú vyplácanie odchodného zakotvené v kolektívnych zmluvách. V praxi menších firiem to samozrejmosť nie je.
Názor generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu Violy Kromerovej je v tomto spore jasný. Podľa nej odchodné treba vyplácať aj pri predčasnom starobnom dôchodku. Kto to nerobí, pracovnoprávne predpisy podľa nej nerešpektuje. A väčšinou vôľa dodržiavať zákon priamo súvisí s tým, ako sa danej firme darí.
Čím lepšie, tým väčšia šanca, že povinnosť odchodného akceptujú aj pri predčasnom starobnom dôchodku. Prax, tak ako ju pozná ona, vyplácaniu odchodného v zákonne nejasnej situácii nepraje. Aj preto, lebo odchádzajúci zamestnanec často ani nevie, na čo všetko má zo zákona nárok.
V. Kromerová to nepovažuje za korektné. Veď aj v situácii, keď sú firmy nútené redukovať stavy, svojimi ponukami pravidelne nadbiehajú najmä tým, ktorí sa môžu zabezpečiť napríklad odchodom do riadneho, respektíve predčasného dôchodku. A pýta sa, prečo rovnako nepostupujú firmy pri vyplácaní odchodného pri predčasnom dôchodku, hoci nie sú v akútnej kríze.
A keď sa generálna riaditeľka živnostenského zväzu zastáva zamestnancov, z titulu svojej funkcie musí pripomenúť aj situáciu živnostníkov. Ak tí odchádzajú do dôchodku, od štátu žiadne odchodné nedostávajú.
Výhody vďaka odborom.
Terajšie právne vákuum v oblasti odchodného do predčasného dôchodku navrhuje právnička Jany Murníkovej vyriešiť zmluvne. Či už v kolektívnej zmluve alebo priamo v individuálnej pracovnej zmluve zamestnanca.
Napríklad v U.S. Steele Košice garantuje kolektívna zmluva zamestnancom, ktorí v železiarňach pracujú viac ako desať rokov a do dosiahnutia riadneho dôchodkového veku majú menej ako dva roky, jednorazovú mzdu tridsať- až štyridsaťdvatisíc korún plus časť priemernej mzdy.
V Slovak Telekome dostanú odchodné zamestnanci odchádzajúci do predčasného dôchodku na základe kolektívnej zmluvy. Ďalšie odchodné vyplatí spoločnosť zamestnancovi, ktorý u nich odpracoval aspoň desať rokov a končí pracovný pomer získaním predčasného starobného dôchodku.
Dieru Zákonníka práce vypĺňa aj kolektívna zmluva vyššieho stupňa v štátnej službe. Štátni zamestnanci podľa nej namiesto jedného platu, čo je zákonom ustanovená výška odchodného, dostanú platy dva.
Skryto, ale predsa.
Situácia okolo vyplácania odchodného by sa mala o pár mesiacov vyjasniť. Od júla totiž nadobudne účinnosť zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, v ktorom sú takmer na konci ukryté články pozmeňujúce niektoré paragrafy Zákonníka práce.
Jedným z nich je aj vyplácanie odchodného. Zamestnávatelia už budú mať explicitne danú povinnosť vyplácať ho aj zamestnancom, ktorí odchádzajú do predčasného dôchodku. Naopak, okruh tých, ktorí odchádzajú do invalidného dôchodku a majú nárok na odchodné, sa zúžil na tých, ktorých miera postihnutia je viac ako sedemdesiat percent.