• Môže zamestnanec inej spoločnosti, ktorý v našej firme vykonáva prácu, používať služobný automobil a za akých podmienok? Ako sa rieši situácia v prípade dopravnej nehody nášho motorového vozidla, ak je vedené zamestnancom inej spoločnosti?
Pojem personálny lízing naša legislatíva zatiaľ nepozná, no návrh novely Zákonníka práce už obsahuje ustanovenia o prenajímaní pracovníkov. Čoskoro sa teda dočkáme zmlúv o prenájme pracovnej sily, ktorých uzatváranie je krajinách EÚ bežné.
Personálne agentúry postupujú v súčasnosti podľa ustanovení Zákonníka práce, ktoré upravujú dočasné pridelenie zamestnanca na výkon práce k inému zamestnávateľovi.
Pracovník vykonávajúci prácu vo vašej spoločnosti môže používať služobné vozidlo. Stačí, ak s tým súhlasí jeho zamestnávateľ, ktorým je personálna agentúra. Mali by ste však zabezpečiť jeho zaškolenie na základe vyhlášky č. 208/1991 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel, ak ho ešte neabsolvoval.
Táto vyhláška stanovuje povinnosti pre prevádzkovateľov a pracovníkov. Prevádzkovateľmi rozumie fyzické osoby a právnické osoby, ktoré prevádzkujú, udržiavajú a opravujú vozidlá. Pojmom pracovník vyhláška označuje vodiča z povolania a pracovníka, ktorý na pracovnej ceste vedie vlastné vozidlo alebo vozidlo prevádzkovateľa.
Pokiaľ ide o vašu druhú otázku, vozidlo musí byť poistené na základe podmienok uvedených v zákone č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
Ide o zákonné poistenie a vzťahuje sa na prevádzkovateľa a vodiča motorového vozidla, ktorí sú zo zákona poistení pre prípad ich zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Rozsah a podmienky tohto zákonného poistenia sú uvedené vo vyhláške č. 413/2001 Z. z., ktorou sa tento zákon vykonáva.
V prípade, že by prišlo k poistnej udalosti, v tomto prípade k dopravnej nehode, právo na plnenie od poistiteľa, ktorým je poisťovňa, má ten, kto je zo zmluvy poistený alebo na ktorého zodpovednosť za škody sa poistenie vzťahuje.
Teda podľa zákona má vaša spoločnosť – ako poistený – právo, aby poisťovňa nahradila poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody na zdraví, na majetku, ďalej náklady vynaložené na právne zastupovanie pri uplatňovaní týchto nárokov a ušlý zisk.
Pokiaľ ide o vaše nároky, ak na vozidlo nebola uzavretá havarijná poistka, podľa Zákonníka práce si môžete voči pracovníkovi ako voči fyzickej osobe v občianskom súdnom konaní uplatňovať náhradu škody v prípade, ak bola škoda spôsobená z nedbanlivosti.
Jej výška však nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak sa však dokáže, že škodu spôsobil pod vplyvom alkoholu, toto obmedzenie neplatí. Škodu vám teda musí nahradiť aj v prípade, ak nie je vaším zamestnancom.