Parlament odhlasoval čiastočné oslabenie druhého piliera. V súčasnosti platí automat, ktorý každoročne mení podiel, v akom sa 18 percent vymeriavacieho základu delí medzi prvý a druhý pilier. Tento automat sa spomalí.

V roku 2022 ide do prvého piliera 12,5 a do druhého 5,5 percenta. Pôvodne sa v každom ďalšom roku zvyšoval podiel druhého piliera o štvrť percentuálneho bodu na úkor prvého piliera. Malo to tak byť až do roku 2024, keď sa mal pomer medzi prvým a druhým pilierom ustáliť na hodnote dvanásť ku šiestim.

Zmena v neprospech sporiteľov

Schválená novela však počíta s tým, že tento mechanizmus sa zmení. V rokoch 2025 a 2026 budú príspevky do druhého piliera na úrovni 5,75 percenta a rok neskôr sa dostanú na šesť percent. Znamená to, že v druhom pilieri si budú sporitelia sporiť o niečo menej. „Oslabovanie váhy druhého piliera znamená zvýšenie budúcej záťaže priebežného dôchodkového systému,“ uvádza predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov. Asociácia s poľutovaním vyjadrila názor, že takéto zásadné zmeny v dôchodkovom systéme by mali prejsť diskusiou a analýzou dosahov v rámci riadneho legislatívneho procesu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa