Zakladanie firmy sa opäť skomplikuje. Podľa novely Obchodného zákonníka bude treba od 1. októbra tohto roku k založeniu Spoločnosti s ručením obmedzeným zložiť základné imanie pred vznikom firmy na špeciálny bankový účet správcom vkladu (spravidla jedným zo spoločníkov).

Obmedzí sa tak možnosť zakladať firmy iba s čestným vyhlásením o splatení vkladu, na druhej strane ide o ďalší administratívny úkon, ktorý spôsobí ďalšie zdržanie v príprave listín na podanie žiadosti o zápis do Obchodného registra.

Zloženie základného imania na špeciálny bankový účet má podľa Borisa Kukumberga z portálu, kde si ľudia on-line zakladajú eseročky firmáreň.sk viacero nejasností.

„Nikde sa zatiaľ nepíše čo so špeciálnym účtom po založení firmy. V najkomplikovanejšom prípade to pre zakladateľa a súčasne správcu svojho vlastného vkladu znamená, že musí ísť do banky založiť účet, vložiť na neho aspoň 5-tisíc eur, vyžiadať si výpis z účtu a po založení účet ísť zrušiť," tvrdí B. Kukumberg.

Dodáva, že popri sérií návštev, ktoré mladý podnikateľ musí absolvovať – notársky úrad (potvrdenie podpisu na zakladateľskej zmluve), živnostenský úrad (kvôli živnostenskému listu firmy), daňový úrad (potvrdenie o tom, že zakladateľ/zakladatelia nie sú dlžní na daniach) a obchodný register (samotné podanie žiadosti) – k týmto inštitúciám pribudne banka.

Pritom splatenie základného imania má hlavne funkciu garancie majetkovej stability spoločnosti - a teda aj ochrany voči veriteľom. V skutočnosti splatenia základných vkladov boli častokrát iba na oko. Okrem toho zákon dovoľuje peniaze ihneď po vzniku firmy minúť. Čiže zábezpeku nemusia tvoriť už na druhý deň po založení firmy.

„Predstava zábezpeky, je podľa môjho názoru, prežitá. Dôkazom toho je aj reforma základného imania napr. v susednom Rakúsku, kde idú smerom nadol. Alebo v Česku, kde od decembra 2012 majú minimálne základné imanie jednu korunu,“ vyratúva B. Kukumberg s tým, že sa ako jediný portál na on-line zakladanie s.r.o. neboja poklesu záujmu kvôli ďalšiemu papieru. Naopak, chystajú sa spustiť on-line registrácie živností a akciových spoločností.

Na registráciách cez firmáreň.sk B. Kukumberg vidí, že každá novela týkajúca sa podnikania spôsobí vlnu v zakladaniach: „Vždy pred zavedením takýchto opatrení cítime silný nárast záujmu, naposledy pred októbrom minulého roka odkedy bolo treba doniesť aj potvrdenie o tom, že nie ste dlžníkom daňového úradu. Čo zároveň so zmenami pre živnostníkov spôsobilo boom v zakladaní firiem“. Podobný nápor očakáva aj tento rok, ako sa uvedie novela o špeciálnom bankovom účte do praxe.

Napriek tomu je online zakladanie firiem na Slovensku ešte v plienkach. Minulý rok na Slovensku vzniklo historicky najviac eseročiek – vyše 19-tisíc, ale on-line založenie cez firmáreň.sk využilo iba pár stoviek z nich. Tento rok vyzerá sľubnejšie – napriek poklesu registrácií sa za prvých necelých 6 mesiacov roka registrovalo on-line okolo 700 firiem.

Získajte všetky podklady potrebné k založeniu eseročky

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať s 10%-nou zľavou. Vybrané vzorové dokumenty sú dostupné bezplatne.