- Už dlhší čas vykonávam funkciu konateľa v eseročke. V tomto roku spoločnosť rozšírila predmet svojej činnosti, z čoho plynie pre mňa viac pracovných povinností. Napriek mojim snahám riešiť túto situáciu rozhovorom so spoločníkmi, buď pribratím ďalšieho konateľa, alebo zvýšením mojej odmeny, neboli zatiaľ spoločníci ochotní problém vyriešiť k spokojnosti oboch strán. Uvažujem preto o odstúpení z funkcie konateľa spoločnosti. Nechcem sa však dopustiť pri odstúpení nejakých chýb. Mohli by ste mi poradiť, ako mám v tejto veci postupovať?
Predmetná otázka je upravená v § 66 Obchodného zákonníka. Zákon platí však len v prípade, ak spoločenská zmluva neurčuje niečo iné. Zákon hovorí, že ak sa konateľ vzdá svojej funkcie, je toto vzdanie sa účinné odo dňa prvého zasadnutia valného zhromaždenia po doručení oznámenia o vzdaní sa funkcie.
Ako konateľ teda zvolajte valné zhromaždenie, kde jedným z bodov programu bude prejednanie vášho odstúpenia z funkcie. Odstúpenie z funkcie konateľa pripojte k pozvánke na valné zhromaždenie. Poukazujem na to, že toto odstúpenie je jednostranným právnym úkonom, a preto nie je viazané na súhlas či inú súčinnosť valného zhromaždenia.
Ak by valné zhromaždenie nezasadlo do troch mesiacov od doručenia vzdania sa funkcie, je vzdanie sa účinné od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí tejto lehoty, t.j. uplynutím troch mesiacov od prevzatia zásielky.
Ak by ste sa vzdali svojej funkcie priamo na zasadnutí valného zhromaždenia, bolo by vzdanie sa funkcie okamžite účinné – tento krok by som zo strategického hľadiska uprednostnila.
V zmysle zákona je konateľ, ktorý sa vzdal funkcie, povinný upozorniť spoločnosť na škodu, ktorá by mohla jeho okamžitým odstúpením vzniknúť, a aké opatrenia treba urobiť na jej odvrátenie. Kroky, ktoré by ste podnikli na zvrátenie škody, sú, samozrejme, na vašej úvahe, keďže poznáte chod spoločnosti.