Daň si takto znižuje prostredníctvom daňových odpisov. Tie možno aj prerušiť na jedno alebo viac zdaňovacích období. To umožní podnikateľovi využiť odpisy čo najefektívnejšie.

Môže ísť pritom o hmotný alebo nehmotný majetok. Presné kritériá zaradenia dlhodobého majetku do odpisových skupín, ako i spôsoby ich výpočtu a pravidlá ich uplatnenia sú v zákone o dani z príjmov (§ 26). Hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa zaradia do odpisovej skupiny číslo 2.

Hmotný majetok možno odpisovať dvoma spôsobmi - rovnomerne alebo zrýchlene. Pri rovnomernej metóde sa odpisy dávajú daňových výdavkov v rovnomerných čiastkach počas rokov priradených k odpisovým skupinám počnúc mesiacom zaradenia majetku do používania. Pri zrýchlenom odpisovaní sú odpisy na začiatku odpisovania najvyššie a v ďalších rokoch sa ich výška postupne znižuje.

To, ako sa bude odpisovať, záleží len od podnikateľa. Ten musí zvážiť, ktorý spôsob je preňho výhodnejší. Zvolenú metódu však musí podnikateľ používať počas celého odpisovaného obdobia. Správnou kombináciou metód odpisovania pri rôznom majetku môže podnikateľ zásadne znížiť základ dane.

Ako sa správne rozhodnúť?

Pri výbere najlepšieho spôsobu odpisovania rozhoduje aj obdobie, kedy si podnikateľ majetok do firmy kúpil. Do konca roku 2011 totiž mohol obstarať dlhodobý majetok kedykoľvek v roku. Ak si ho dal do obchodného majetku kedykoľvek do konca zdaňovacieho obdobia, mohol si uplatniť daňový odpis v plnej ročnej výške. To umožňovalo podnikateľom maximálne znižovať daňový základ keď v závere roka, keď už mal informácie o výsledku svojho hospodárenia, nakúpil majetok tesne pred koncom zdaňovacieho obdobia.

Od roku 2012 platí, že v roku, kedy si dal majetok do firmy, môže odpísať len toľko mesiacov, koľko chýba do konca zdaňovacieho obdobia. Pokiaľ počas doby odpisovania majetok nebol technicky zhodnotený, neuplatnenú pomernú časť tohto ročného odpisu si podnikateľ môže uplatniť v roku po uplynutí doby odpisovania majetku. Ak podnikateľ vie odhadnúť vývoj svojho zisku, je výhodné kúpiť do firmy majetok hneď na začiatku zdaňovacieho roka. Takto si zabezpečí čo najvyššiu sumu odpisov.

Zrýchlené odpisovanie by si mal vybrať podnikateľ, ktorý počíta v nasledujúcich rokoch s vysokým ziskom. Ten si môže zrýchleným odpisom v prvých rokoch znížiť viac ako pri rovnomernom odpisovaní. Zrýchlené odpisovanie sa môže vyplatiť aj vtedy, ak ide o nový majetok. Ak podnikateľ očakáva v nasledujúcich rokoch približne rovnaký zisk, výhodnejším môže byť rovnomerné odpisovanie.

Zásady odpisov

  • v prvom roku odpisovania je možné uplatniť len pomernú časť z ročného odpisu v závislosti od počtu mesiacov od jeho zaradenia do používania do konca zdaňovacieho obdobia.
  • v ďalších rokoch používania majetku je možné uplatniť ročný odpis v plnej výške. Majetok musí byť zaevidovaný k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia
  • uplatňovanie odpisov hmotného majetku možno prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období. V ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Pri nehmotnom majetku táto možnosť nie je. 
  • zostatková cena pre účely výpočtu daňových odpisov sa určí:
  1. v druhom roku odpisovania ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom jeho vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu neuplatnenú v daňových výdavkoch v prvom roku odpisovania,
  2. v ďalších rokoch odpisovania sa zostatková cena určená podľa prvého bodu zníži o daňové odpisy z tohto majetku zahrnuté do daňových výdavkov, počnúc druhým rokom odpisovania.
  • ak si podnikateľ hmotný majetok obstará prostredníctvom lízingu, tento majetok odpíše počas doby trvania prenájmu do výšky 100 percent vstupnej ceny, pričom výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac. Doba trvania nájmu je najmenej 60 percent doby odpisovania podľa zákona o dani z príjmov, nie menej ako tri roky. Ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 percent doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4.

Príklad

Podnikateľ si v novembri kúpil auto za 24 000 eur. Dal si ho do obchodného majetku. Bude ho odpisovať v 1. odpisovej skupiny (doba odpisovania 4 roky). Vstupná cena 24 000 eur.

Metóda odpisovania a daňový základ
(v eurách)
Rok Rovnomerný odpis Zníženie základu dane Zrýchlený odpis Zníženie základu dane
2013 1 000 190 1 000 190
2014 6 000 1 140 9 000 1 710
2015 6 000 1 140 6 000 1 140
2016 6 000 1 140 3 000 570
2017 5 000 950 5 000 950
Spolu 24 000 4 560 24 000 4 560
Pozn.: Ročný odpis a pomerná časť z ročného odpisu sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor
Odpisové skupiny podľa zákona o dani z príjmov
Odpisová skupina Doba odpisovania
1 4 roky
2 6 rokov
3 12 rokov
4 20 rokov

V nasledujúcich vydaniach seriálu Ako ušetriť na dan (všetky vydania a RSSsi prečítate:

  • Odpočet daňovej straty
  • Daňové výdavky
  • Využívanie rôznych typov zmlúv podľa Občianskeho zákonníka 
  • Daňové opravné položky
  • Rezervy