Pri slovnom spojení „investovanie v Číne“ stále mnoho investorov cíti mrazenie v chrbte.

Obrovská krajina s hybridnou ekonomikou, ktorá napriek čiastočnému otvoreniu slobodnému trhu, je stále mätúca, netransparentná a predovšetkým kontroverzná. Čínske firmy napriek tomu ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti na investovanie. 

Ide o investičný trh s mnohými príležitosťami, ale aj veľmi špecifickými rizikami - v súčasnosti najmä politickými. 

Čierny rok pre čínske akcie

Komunisti v Číne si v predchádzajúcich mesiacoch „ posvietili“ a začali dôrazne regulovať veľké technologické spoločnosti, videoherný priemysel, komerčné vzdelávacie platformy, rozvozcov jedla, výrobcov e-cigariet, developerov aj finančné spoločnosti. 

Komunistická vláda sa snažila upevniť kontrolu nad ekonomikou a obmedziť podnikanie v sektoroch, ktoré považuje za problémové pre čínsku spoločnosť.

Na akciový trh v krajine minulý rok doliehali aj problémy najväčšieho čínskeho developera – realitnej spoločnosti China Evergrande Group, ktorá má problémy so splácaním záväzkov a zápasí s masívnym zadlžením. Výškou dlhov sa Evergrande stal najzadĺženejším developerom na svete.

Slučka sa zaťahuje

Bol to síce veľký, ale nie jediný kúsok padajúceho domina, na základe ktorého sa začal akciový trh v roku 2021 v Číne prudko prepadať. V páde pokračoval aj prvé mesiace tohto roka a po prepuknutím vojny v Ukrajine. Čínske akcie začali kopírovať katastrofickú trajektóriu pádu ruských akcií.

Multimiliardové portfólio ruských akcií má v súčasnosti , po uvalení globálnych ekonomických sankcií na Rusko, hodnotu centov. Postihne rovnaký osud aj čínske akcie? Putinov odklon od civilizovaného sveta je nezvratný. V Rusku už akciový trh pochovali. Jeho možný spojenec však urobil radikálny krok, ktorý prekvapil všetkých.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa