Uzamknutie ekonomiky spôsobí priame aj nepriame hospodárske škody a dlhodobé uzamknutie ekonomiky by malo katastrofálne následky. „Netýkalo by sa to len výpadku produkcie, ale aj negatívnych dopadov na trhu práce, ktoré by si žiadali kompenzačné opatrenia zo strany vlády, aby zamedzili strate pracovných miest a znovu vo väčšom pokrývali výdavky na pandemickú OČR či PN,“ hovorí Katarína Muchová, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Zároveň by sa ďalej zhoršoval deficit verejných financií. „Pri dlhšom lockdowne by mohlo hroziť narušenie dodávateľských reťazcov a negatívny vplyv na konkurencieschopnosť,“ dopĺňa K. Muchová. Výpadok príjmov verejnej správy spôsobený pandémiou už teraz stúpa k jednej miliarde eur.

Na snímke Ing. Andrej Zaťko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poštovej banky.
Neprehliadnite

Andrej Zaťko: Poštová banka vyčerpala svoj potenciál, z 365.bank chceme vytvoriť „love brand“

Ekonomika sa preto do konca roka nezačne zotavovať. Celkovo očakávame veľmi ťažké mesiace. Bude to ako na hojdačke: chvíľu lepšie, chvíľu horšie, a s týmto stavom by mali počítať všetci. Preto aj z pohľadu HDP očakávame najbližšie dva štvrťroky prinajlepšom stagnáciu,“ povedal Juraj Valachy, analytik Tatra banky.

Situácia v ekonomike je lepšia ako na jar

Dopady na ekonomiku sú podľa jeho slov zatiaľ veľmi nerovnomerné a celkový dopad na ekonomiku môže byť miernejší.

„Dnes je situácia na Slovensku taká, že sú prakticky uzavreté  reštaurácie, väčšia časť maloobchodu a rekreačných zariadení. No na druhej strane priemyselné podniky idú zatiaľ veľmi dobre. V tomto je situácia iná ako v apríli, keď polovica podnikov bola zavretá. Preto aj dopad aktuálneho zavretia na ekonomiku bude oveľa miernejší,“ poznamenal J. Valachy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa