Zákon vrátil prezident Andrej Kiska do parlamentu lebo diskriminuje sporiteľov v druhom pilieri, ktorí budú dostávať zo Sociálnej poisťovne nižšie penzie. „Takúto právnu úpravu, podľa môjho názoru, možno považovať za priamu diskrimináciu,“ povedal prezident.

Výška dôchodkového minima bude závisieť od odrobených rokov. Vypočítavať sa bude zo sumy životného minima. Bude na úrovni 136 percent z aktuálne platnej sumy životného minima (dnes 198,09 eura). Najnižší dôchodok by mal byť 269,50 eura. Za každý ďalší odpracovaný rok sa penzia zvýši o dve percentá. Ak človek odpracuje 40 a viac rokov, jeho budúca penzia vzrastie o tri percentá. Od Sociálnej poisťovne by mal dostať 311,10 eura (1,57-násobok životného minima). Napríklad pri 45 rokoch poistenia by dostal dôchodca 340,80 eura, čo je 1,72-násobok životného minima.

Sumy minimálneho dôchodku sa majú každoročne valorizovať k 1. januáru, a to podľa vývoja životného minima. Minimálnu penziu však dôchodca nemá zaručenú na celý zvyšok života. Ak sa mu jeho dôchodok zvýši pre zákonnú valorizáciu nad sumu minimálneho dôchodku, zvýšenie mu sociálka prestane vyplácať. Minimálnu penziu mu poisťovňa môže aj obnoviť, ak sa zvýši životné minimum a on sa s dôchodkom dostal pod hranicu.

Nové pravidlá sa pritom nebudú vzťahovať len na starobných, ale aj na predčasných starobných a invalidných dôchodcov bez ohľadu na mieru poklesu ich schopnosti pracovať.

Ešte menšie dôchodky

Sporitelia v druhom pilieri však dostanú ešte menšie dôchodky ako ostatní. Minimálna penzia sa bude sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Vláda nastavila zákon tak, aby ľuďom, ktorí si sporia v druhom dôchodkovom pilieri, sa krátil minimálny dôchodok od štátu, a to podľa rovnakých zásad, ako sa znižuje dôchodok takéhoto človeka v prvom pilieri.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) vypočítal, že ak by penzista odpracoval 30 rokov a posledných 10 rokov bol v druhom pilieri a do dôchodku by odišiel v septembri 2015, dostal by penziu 234 eur, čo je o 38 eur menej ako keby bol len v prvom pilieri, kedy by dostal od Sociálnej poisťovne 272 eur.

Ak by odpracoval 40 rokov, minimálny dôchodok pri 200-eurovom životnom minime by bol 314 eur. Sporiteľ, ktorý bol 10 rokov v druhom pilieri by dostal len 281 eur. Teda tento penzista dostane penziu nižšiu o 33 eur.

Ak by išlo o občana, ktorý bol 45 rokov poistený, dostal by minimálny dôchodok 344 eur. Ak by bol v druhom pilieri, štát mu prizná penziu o 32 eur nižšiu, teda 312 eur.

Podanie na Ústavný súd

Opozícia avizovala, že sa obráti na Ústavný súd, lebo vláda takto diskriminuje sporiteľov. Podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku novela delí dôchodcov na viaceré skupiny. Niektorí budú mať nárok na minimálny dôchodok, iní na znížený minimálny dôchodok a ďalší budú naďalej odkázaní na dávky v hmotnej núdzi.

Koho sa týka minimálny dôchodok?

  • pri 30 rokoch poistenia - pri priemernom príjme do  670 eur mesačne
  • pri 35 rokoch poistenia - pri priemernom príjme do 600 eur mesačne
  • pri 40 rokoch poistenia - pri priemernom príjme do 555 eur mesačne
  • pri 46 rokoch poistenia - pri priemernom príjme do  530 eur mesačne

Dôležitý je priemerný príjem (vymeriavací základ) dôchodcu za roky od roku 1984.