Čo by ste mali vedieť

Základnou otázkou je, či ste rezident SR. Ak áno, musíte u nás podávať daňové priznanie z takzvaných vašich celosvetových príjmov.  

Ak ste mali príjmy zo zamestnania v zahraničí, nemôžete si sami vybrať štát, v ktorom budete tieto príjmy zdaňovať. Ak ste pracovali v štáte, s ktorým má SR uzatvorenú zmluvu, ktorá na zamedzenie dvojitého zdanenia určuje metódu vyňatia príjmov, uplatníte si túto metódu.

Ak v zmluve je určená metóda zápočtu dane a príjmy daňovníka boli v zahraničí preukázateľne zdanené a je to pre neho výhodnejšie, môže ich napriek tomu zo zdanenia vyňať. Rovnako daňovník môže vyňať svoje príjmy zo zdanenia, aj ak pracoval v štáte, s ktorým SR takúto zmluvu uzatvorenú nemá, avšak len ak tieto príjmy boli v tomto štáte preukázateľne zdanené.

Príklad: Jozef pracoval vlani dva mesiace v Čechách. Zamestnávateľ mu mesačne zrážal zo mzdy preddavky na daň. Musí Jozef podať daňové priznanie aj na Slovensku?

Jozef je slovenský rezident. Ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za rok 2016 sú vyššie ako suma 1901,67 eura, musí uviesť tieto príjmy v daňovom priznaní podanom v SR. Aby sa mu príjmy z ČR nezdaňovali dvakrát, môže si daň započítať. Ak však boli príjmy v ČR preukázateľne zdanené a pre daňovníka je to výhodnejšie, môže uplatniť metódu vyňatia príjmov. Ako prílohu k daňovému priznaniu daňovník priloží potvrdenie o príjme od českého zamestnávateľa, prípadne o zaplatenom povinnom poistnom (alebo napríklad výplatné pásky).

Ak by mal rezident SR príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu, môže uplatniť pri zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, avšak len za predpokladu, že tieto príjmy boli preukázateľne zdanené.

Dividendy zo zahraničia

Pri ich zdaňovaní sa musíte riadiť zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia so štátom, ktorý vám dividendy vyplatil. Podiely na zisku a tiež podiely na zisku zahraničnej právnickej osoby, vyplatené z hospodárskeho výsledku spoločnosti vykázanom po 1. 1. 2004, nie sú predmetom dane, a teda daňovník ich neuvádza v daňovom priznaní podanom v SR.

Príjem z podnikania

V prípade, že rezident SR vykonáva podnikateľskú činnosť v zmluvných štátoch, pri zdaňovaní jeho príjmov je rozhodujúci vznik stálej prevádzkarne. Právo na zdanenie jeho príjmov má zahraničný štát v prípade, ak daňovníkovi na jeho území vznikne stála prevádzkareň, prostredníctvom ktorej tam vykonáva svoju činnosť. Ak daňovníkovi stála prevádzkareň v zahraničí nevznikne, svoje príjmy zdaní len v SR. 

Ak napríklad Slovák podniká v ČR a má tu stálu prevádzkareň a má príjmy zo živnosti vykonávanej na základe českého živnostenského oprávnenia, príjmy prisúdené tejto stálej prevádzkarni sa zdania podľa českých vnútroštátnych predpisov v ČR.

Daňovník ako rezident SR má však aj daňovú povinnosť vyrovnať si v SR svoju celosvetovú daňovú povinnosť. Do daňového priznania na Slovensku musí dať aj príjmy zo živnosti z ČR. Aby sa jeho príjmy zo zahraničia nezdanili dvakrát, príjmy môže vyňať zo zdanenia.

Príklad: Karol je podnikateľ s trvalým pobytom na Slovensku. Podniká na Slovensku a v Nemecku. Kde musí podávať daňové priznanie?

Daňovník, ktorý je rezidentom SR, je povinný usporiadať si v SR po skončení zdaňovacieho obdobia svoje celosvetové príjmy, a to podaním daňového priznania. Keďže Karol nemá v Nemecku stálu prevádzkareň, Nemecko nemá právo na zdanenie tohto príjmu. Karol preto príjmy z Nemecka uvedie v daňovom priznaní podanom na Slovensku. Keďže príjem mu nebol zdanený, nemôže použiť žiadnu z metód na zabránenie dvojitého zdanenia.

Príklad: Jana pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka na rakúsku živnosť, svoje príjmy zdaňuje v Rakúsku podaním daňového priznania. Je povinná uviesť tieto príjmy aj v daňovom priznaní v SR?

Príjem zo živnosti, ktorý plynie rezidentovi SR zo živnosti vykonávanej na území Rakúska na základe rakúskej živnosti, je zdaniteľný v Rakúsku. Ak príjmy rezidenta Slovenskej republiky z podnikateľskej činnosti môžu byť podľa zmluvy zdanené na území Rakúskej republiky, sú na území Slovenskej republiky vyňaté zo zdanenia bez ohľadu na ich efektívne zdanenie Rakúsku.

Príjem z prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti v zahraničí

Ak rezident SR v zdaňovacom období dosiahne príjmy z prenájmu alebo z predaja nehnuteľnosti umiestnenej v zmluvnom štáte v zahraničí, právo na zdanenie týchto príjmov má vo všeobecnosti zahraničie.

Príklad: Ivan kúpil v roku 2009 dom v Čechách. Vlani ho predal. Kde zdaní príjem z predaja domu?  

Ak rezident SR v roku 2016 predá dom umiestnený v Českej republike, ktorý tam nadobudol v roku 2009, právo na zdanenie tohto  príjmu má podľa zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia Česká republika. Ivan príjem z predaja, aj keď je slovenský rezident, nebude dávať do daňového priznania na Slovensku, pretože v zmysle zákona o dani z príjmov ide o príjem, ktorý je v SR od dane oslobodený, keďže vlastní dom viac ako päť rokov.

Príklad: Milan prenajal byt v Čechách. Kde zdaní príjem 6 000 eur z prenájmu?

Predmetom dane daňového rezidenta SR sú príjmy plynúce zo zdrojov na území SR, ako aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Príjmy, ktoré poberá rezident SR z prenájmu nehnuteľného majetku v Českej republike, môžu byť zdanené v Českej republike. To, či Česká republika právo udelené zmluvou využije a akým spôsobom, závisí od jej vnútroštátnych daňových predpisov. Dvojité zdanenie príjmov z prenájmu nehnuteľnosti Milan eliminuje v podanom daňovom priznaní v SR metódou zápočtu dane.