

Môj manžel 4 roky nepracoval, nakopili sa nám dlžoby, pričom sa nám medzitým narodili deti. Najväčšieho dlhu – hypotéky sme sa už zbavili tým, že svokrovci predali byt a presťahovali sa k nám. Obaja už zomreli. Na dom sme zobrali aj spotrebný úver. Tieto dlžoby prerástli až do exekúcie. Dom po svokrovcoch nám ešte nepatrí, lebo neprebehlo dedičské konanie. Tým pádom nemáme čím ručiť nemáme šancu získať akúkoľvek solídnu pôžičku. Po svokre navyše chodia rôzne nedoplatky z banky, mobilného operátora, poisťovne. Môžu aj tieto nedoplatky žiadať zaplatiť od nás?
Podľa ustanovenia § 175a Občianskeho súdneho poriadku č. 99/1963 Zb. v platnom znení, matrika oznámi úmrtie vo svojom obvode súdu príslušnému na prejednanie dedičstva. Ak sa tak nestane, súd začne konať, len čo sa dozvie, že niekto zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho. Podľa § 175a ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku je potom súd povinný dedičské konanie začať. Následne súd poverí notára ako súdneho komisára, aby dedičské konanie prejednal. V praxi sa najčastejšie bezproblémové dedičské konanie končí vydaním osvedčenia o dedičstve. V danom prípade pravdepodobne dedičské konanie čoskoro skončí a manžel rodičovský dom ako jediný dedič alebo ako jeden z niekoľkých dedičov nadobudne.
Podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb. v platnom znení platí, že dedič zodpovedá za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Znamená to, že dlhy po svokrovcoch prechádzajú na dedičov len do výšky aktív získaných v dedičskom konaní. Platí tiež, že ak po poručiteľovi dedí viac dedičom, za dlhy po poručiteľovi zodpovedá každý dedič podľa veľkosti dedičského podielu.
V situácii, keď dlžník nevládze splácať svoje dlhy a na jednotlivé záväzky už prebieha exekučné konanie, je možné odporučiť intenzívnu komunikáciu s veriteľmi a exekútorom. Najvhodnejšie je dohodnúť sa na splátkovom kalendári, ktorý dlžník dokáže dodržať a zvládne splácať jednotlivé splátky dlžnej sumy. V prípade exekučného konania je možné podať návrh na odklad exekúcie podľa § 56 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v platnom znení. Na návrh povinného môže súd povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny prechodne ocitol v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a pritom oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Exekútorský úrad je tiež možné požiadať o splátkový kalendár, podľa ktorého bude povinný splácať dlžnú sumu. Tento splátkový kalendár exekútor predloží oprávnenému, ktorý ho musí schváliť.
Autor pracuje v advokátskej kancelárii BENČÍK & PARTNERS.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.