"Kúpila som v známej internetovej predajni parfém, ktorý používam už roky. Chcela som ušetriť. Po strieknutí som zacítila silnú alkoholovú vôňu, po parféme po hodine ani stopy," opísala nám svoju skúsenosť naša čitateľka. S parfémom išla do kamenej predajne, tam ho predavačka porovnala s takým istým v predajni. Ten z internetového obchodu obchodu mal inú vôňu. Pravdepodobne to bol fejk. Dopátrať sa pravdy v tomto prípade by však stálo veľa času a peňazí.

Čo sa falšuje najviac

Falšuje sa takmer všetko, čo je možné predať - od najlacnejších výrobkov, ako sú napríklad zubné pasty či hygienické tovary, cez výrobky vyššej ceny, ako sú hračky, spotrebná elektronika, náhradné dielce automobilov, až po najdrahšie výrobky ako napríklad automobily.

Fejky kúpite na trhu, na internete, v butiku ale aj v kamenných obchodoch. Predajcovia falšovaného tovaru na internete veľmi dobre utaja svoju identitu, aby ste nemali šancu dopátrať sa, kto vás ošmekol. Výrobca fejk vyrobí len preto, aby zarobil. Kúpením fejku vy neušetríte.

Fejk môže byť aj telefón, potraviny, detská hračka, okuliare, nápoj či dokonca liek. A tu si falšovatelia zahrávajú s vaším zdravím. Či nie sú tieto napodobeniny zdravotne škodlivé, nikto nekontroluje. Nelegálne internetové lekárne napríklad ponúkali lieky vyrobené z kriedy a "tvárili" sa pritom ako certifikované internetové lekárne. Často sa pri napodobeninách objavuje zvýšené množstvo rakovinového formaldehydu.

Dobrá rada: Dajte si pozor na nákupy cez internetové aukčné spoločnosti. Predstavitelia značky Louis Vuitton informovali spotrebiteľov, že 90 percent všetkých kabeliek LV a parfumov Dior, ktoré sa predávajú na stránke eBay sú "fejky". Ebay dokonca prehral spor a musel značke zaplatiť viac než 38 miliónov eur za to, že predáva falzifikáty kabeliek.

Na Európske spotrebiteľské centrum v SR sa obracia množstvo spotrebiteľov, ktorí nakúpili cez internet falošné výrobky. Najčastejšie ide o napodobeniny obuvi a odevu od špičkových svetových výrobcov a značiek. Spotrebitelia si objednajú tovar cez e-shopy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako obchody, ktoré predávajú originálne značky (veľakrát ide o tzv. outlet e-shopy). Keď im však tovar príde domov, zistia, že ide o lacné napodobeniny, ktoré majú veľmi zlú kvalitu.

Slovenská spotrebiteľka natrafila na e-shop, ktorý predával drahé značkové kabelky za bezkonkurenčné ceny. Sebe aj svojim kamarátkam nakúpila niekoľko kusov kabeliek, ktoré zaplatila cez internet banking. O desať dní jej domov prišiel balíček, ktorý bol označený odosielateľom z Číny. Už toto sa zdalo spotrebiteľke podozrivé, keďže výrobca jej kabeliek je z Francúzska. Keď balík otvorila, zistila, že kabelky nie sú z kože. Kontaktovala predajcu s tým, že chce späť svoje peniaze. Ten sa jej už nikdy neozval, spotrebiteľka skončila s kopou falošných kabeliek. Takto skončil jeden z prípadov, ktoré riešilo Európske spotrebiteľské centrum v SR.

Právnička centra Veronika Virághová radí, aby si spotrebitelia vždy overili predajcu, od ktorého nakupujú. Pokiaľ ide o on-line nákupy, je, samozrejme, ťažšie zistiť, či je tovar falšovaný.

"Na niektorých e-shopoch, ktoré ponúkajú falšovaný tovar predajca dokonca uvedie svoje sídlo. Keď je ako odosielateľ uvedený neznámy subjekt s adresou v malom ázijskom meste (takmer 73 % celkového množstva zadržaných falšovaných výrobkov pochádza z Číny), zvýšte radšej ostražitosť."

Keď sa vám zdá cena za značkový tovar príliš nízka - aj keď výhodná, jednoducho napíšte výrobcovi, či konkrétny e-shop predáva ich originálny tovar. On vie najlepšie overiť, či ide o falšovaný tovar.

Dobrá rada: Jednou z možností ako si preveriť tovar je vyhľadať si na fórach recenzie od spotrebiteľov, ktorí nakupovali v konkrétnom e-shope. Vyhľadajte si informácie o webovej stránke predávajúceho cez overovací server (napríklad whois.com). Keď sa vám nedarí overiť si nejaký e-shop, ktorý sa javí ako predajca falšovaných výrobkov, napíšte Európskemu spotrebiteľskému centru v SR.

Ten, kto fejky predáva, porušuje zákon o ochrane duševného vlastníctva, keďže ukradol výrobcovi nápad, vzor či dizajn. Ak máte podozrenie, že ste kúpili napodobeninu, môžete kontaktovať Slovenskú obchodnú inšpekciu, Finančnú správu.

Fejky predávané cez internet rieši odbor ekonomickej kriminality kriminálnej polície Prezídia policajného zboru. Nad dodržiavaním zákona o ochrane duševného vlastníctva dohliada Úrad priemyselného vlastníctva SR. Kompetencie colných orgánov v oblasti ochrany práv duševného vlastníctva sú vymedzené v zákone č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a v zákone č. 486/2013 Z. z. o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi.

Zlodejstvá za milióny

Médiá často zapĺňajú informácie o tom, ako colníci zhabali a potom zlikvidovali sfalšované výrobky. Najviac zadržaného tovaru zaznamenáva Colný úrad Trnava. Ide o dovoz z tretích krajín, ktorými sú v 98 percentách Čína a v 2 percentách Turecko. V Dunajskej Strede (čo je jedna z pobočiek CÚ Trnava) je najväčší terminál kontajnerového prekladiska tovaru na Slovensku.

"Od januára trnavskí colníci riešili 17 prípadov dovozu falšovaného tovaru. Na domácom trhu v tomto roku zaisťovali tovar v 8 prípadoch," konkretizuje hovorkyňa trnavského colného úradu Iveta Švárna. Išlo o fejky značiek Adidas, Crocs, Hello Kitty, Apple, Sony, Nike, Burberry.

Len počas prvého polroka 2014 zaistili trnavskí colníci 40 317 falzifikátov. Falšovaný tovar odhalili na pobočkách v Dunajskej Strede, v Brodskom a v Galante. Takmer všetky falzifikáty pochádzali z Číny. Išlo najmä o textil, obuv, hračky a kabelky. Škoda, ktorá by vznikla majiteľom ochranných známok predajom tohto zaisteného tovaru na trhu ako originálnych výrobkov, bola vyčíslená konkrétnymi majiteľmi na takmer 900 000 eur.

"V tomto roku k jedným z najväčších záchytov trnavských colníkov patrí obuv z plastov, ktorá porušovala práva duševného vlastníctva ochrannej známky Crocs. Išlo o 10 008 párov falšovanej obuvi, ktorú odhalili v marci tohto roka colníci na pobočke v Dunajskej Strede v rámci kontroly kontajneru pri dovoze z Číny,"informovala I. Švárna.

Nedajte sa dobehnúť fejkami. Kúpite šmejd a môžete si poškodiť aj zdravie

crocs fakey Zdroj: Colný úrad Trnava

Najzaujímavejší prípad zhabania fejkov sa stal vlani. Išlo o 2 100 kusov falšovaných súprav príborov Versace . Cena jedného príboru na príbalovom letáku bola 1 600 eur. Na dokladoch však bola deklarovaná cena za jeden kus 5 eur.

Nedajte sa dobehnúť fejkami. Kúpite šmejd a môžete si poškodiť aj zdravie

versace pribor fakey Zdroj: Colný úrad Trnava

Čo s fejkami

Ako postupujú colníci, ak odhalia falzifikáty tovarov a čo hrozí dovozcovi tovaru? "Keďže colník nie je expert na rozlišovanie originálnych tovarov od falzifikátov, stačí, ak má iba podozrenie, že tovar môže byť falošný. Potom tovar zaistí a kontaktuje držiteľa ochrannej známky, dizajnu, prípadne jeho zástupcu. Najčastejšie to bývajú advokátske a patentové kancelárie," opisuje postup colníkov hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Od tohto momentu už iniciatívu preberá držiteľ práva, prípadne jeho zástupca. On musí vyhodnotiť, či ide o tovar, ktorý porušuje jeho práva, alebo či je originálny. Ak sa vyhodnotí ako originál, vráti sa tomu, komu bol zaistený. Pri fejku existuje viac možností. Ak sa držiteľ práva vyjadrí, že takýto tovar porušuje jeho právo, buď podá návrh na súd, aby ten rozhodol, že tovar zaistený colnými orgánmi je falzifikát, alebo sa s dovozcom, prípadne majiteľom tohto tovaru, dohodne bez súdu. Podozrivý tovar sa potom zničí, alebo ho colný úrad môže poskytnúť na humanitárne účely.

"Ak si v žiadosti o prijatie opatrenia držiteľ práva uvedie "postup v prípade malých zásielok" odpadá colníkovi povinnosť kontaktovať držiteľa práva a priamo colník sa s dovozcom tohto tovaru dohodne na jeho zničení," dodáva P. Macíková.

Ako nekúpiť fejk

  • najčastejšie sa kopírujú kabelky značky Louis Vuitton (všetky typy), kabelky Birkin od Hermes, odevy Diesel, značka Gucci, Prada, slnečné okuliare a náramkové hodinky všetkých dizajnérskych značiek, parfémy, športová obuv Nike, Puma či Adidas
  • kupujte v značkovej predajni, nie vo veľkosklade alebo butikoch, preverte si internetový obchod
  • proti falzifikátorom bojujú aj výrobcovia. Na svojich stránkach majú informácie o základných rozdieloch medzi originálom a imitáciou, ale aj návody, ako si overiť, či vaša nová kabelka je originál
  • prezrite si šitie výrobku, najmä hustotu vnútorného stehu, detaily farby nití

Seriál S.O.S. pre spotrebiteľa (všetky časti a RSS)pripravujeme v spolupráci s Európskym spotrebiteľským centrom v SR, Slovenskou obchodnou inšpekciou a Spoločnosťou ochrany spotrebiteľov S.O.S. Poprad.