Národná banka Slovenska (NBS) podporuje zámer obmedziť používanie mincí v nominálnej hodnote jeden a dva centy. Samotná centrálna banka však nemá kompetencie na to, aby obeh mincí sama brzdila. Z programového vyhlásenia vlády vyplýva, že sa obmedzením obehu najdrobnejších mincí bude zaoberať kabinet premiéra Igora Matoviča a návrh bude schvaľovať parlament.

NBS odkazuje vláde: je to dobrý nápad

Banková rada NBS schválila dokument, ktorý zámer stiahnuť drobné mince z obehu víta. „Ak by takéto rozhodnutie boli vláda aj parlament pripravení prijať, tak by sme ho zo všetkých síl podporovali aj my,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír.

Euro
Neprehliadnite

Banky majú k dispozícii proti kríze miliardy eur. Ďalšie peniaze sú v nerozpustených rezervách

Dôvodom na takýto krok je podľa NBS to, že najdrobnejšie mince si neplnia svoju úlohu obeživa. Banka teda tieto mince vydá, no tie sa následne nevracajú a necirkulujú v ekonomike. „Šetrili [by sme] isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú hlavne pre vysoké náklady na manipuláciu hlavne zo strany podnikateľov,“ povedal P. Kažimír.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa