Minulý týždeň všetko nasvedčovalo tomu, že cena ropy bude rásť. To sa na začiatku týždňa aj dialo. Ropné zásoby v USA klesli výraznejšie, než sa čakalo a trhy očakávali, že americká centrálna banka (FED) po vyše 10 rokoch pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb.

Okrem toho produkcia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v júli opäť klesla a dostala sa na 8-ročné minimum. Hlavným dôvodom bolo dobrovoľné obmedzenie ťažby najväčšieho exportéra kartelu, Saudskej Arábie, čo ešte prehĺbilo straty spôsobené sankciami USA proti Iránu a výpadkami v ďalších štátoch OPEC.

Kartel OPEC v júli vyprodukoval 29,42 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne, čo bolo o 280-tisíc barelov denne menej ako v júni a najmenej od roku 2011.

Prieskum ukázal, že Saudská Arábia plní svoj plán viac priškrtiť ťažbu, než požaduje dohoda skupiny OPEC+, aby podporila ceny komodity. Produkcia Saudskej Arábie sa v júli znížila na 9,65 milióna barelov denne, pričom podľa dohodnutých kvóty by mohla ťažiť 10,311 milióna barelov denne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa