Covidová pandémia vyvolala prudký pokles používania hotovosti v celej eurozóne. Množstvo peňazí, ktoré spotrebitelia minuli prostredníctvom kariet, po prvýkrát predbehlo nákupy za hotovosť, vychádza z rozsiahlej štúdie Európskej centrálnej banky SPACE 2022.

ECB informuje, že hodnota platieb kartou vzrástla v tomto roku na 46 percent oproti 43 percentám pred troma rokmi. Používanie hotovosti kleslo zo 47 na 42 percent. Hlavným dôvodom bolo, že sa elektronické platby stali pohodlnejším. Mnohí ľudia tiež uviedli, že dbajú na oficiálne rady, aby sa vyhli hotovostným platbám. Štvrtina sa pri manipulácii s hotovosťou obáva rizika nákazy covidom aj napriek tomu, že toto riziko „sa v nedávnych mikrobiologických štúdiách ukázalo väčšinou ako nepodložené“, uviedla ECB.

Štúdia tiež zistila, že platby uskutočnené pomocou mobilných telefónov sa za posledné tri roky strojnásobili na 10 percent, zatiaľ čo online platby za nákup potravín alebo denných zásob v supermarketoch a reštauráciách vzrástli na 17 percent.

Zistenia založené na prieskume medzi 40-tisíc osobami naznačujú, že lockdowny spôsobené šírením koronavírusu urýchlili v celej Európe dlhodobý trend menšieho používania hotovosti.

Niektoré krajiny, ako napríklad Taliansko, sa však snažia naďalej vykrývať transakcie najmä bankovkami a mincami.

Taliansko chce ísť opačne

Nová talianska pravicová koalícia na čele s premiérkou Giorgiou Meloniovou sa dokonca dostala do konfliktu s Bruselom kvôli tomu, že chce zvýšiť zákonný limit pre hotovostné transakcie z tisíc na päťtisíc eur. Európska komisia sa obáva, že to otvorí väčšie šance pre čiernu ekonomiku a že Taliansko by v dôsledku toho neplnilo plán zintenzívniť boj proti daňovým únikom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa