• Mám za sebou prvé pojednávanie ako odporca v spore na súde. Možno sa mýlim, ale mám pocit, že sudca nadržiava protistrane, teda žalobcovi. Sudcu som aj na chodbe videl kamarátsky sa rozprávať s obhajcom môjho žalobcu. Čo môžem robiť, ak mám pocit, že je sudca zaujatý? Komu a ako to oznámiť? A čo ak sa mi to predsa len zdá, veď ako právnici sa môžu poznať?

Ako účastník konania máte právo vyjadriť sa ku skutočnostiam, pre ktoré by mohol byť sudca vylúčený. O tomto svojom práve ste mali byť na súde aj poučený.

Už Ústava SR (čl. 141) zakotvuje nezávislosť a nestrannosť súdnictva, pričom táto nestrannosť sa týka tak sudcov, ako aj prísediacich (zákon č. 385/2000 Z.z. o súdoch a prísediacich).

Paragraf 14 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.) uvádza zákonné dôvody, pre ktoré by prichádzalo do úvahy vylúčenie sudcu z prejednávania a rozhodovania veci. Podľa neho sú sudcovia vylúčení, ak so zreteľom na ich pomer k veci, k účastníkom alebo k ich zástupcom možno mať pochybnosti o ich nezaujatosti.

Najvyšší súd SR (R 47/1998) vysvetľuje, že toto zákonné ustanovenie predpokladá „taký vzťah vlastného záujmu sudcu k veci alebo taký jeho osobný vzťah k účastníkom konania alebo k ich zástupcom, ktorý by spochybňoval jeho objektívny postoj pri prejednávaní a rozhodovaní veci“.

Paragraf 15a Občianskeho súdneho poriadku zakotvuje právo účastníkov z týchto dôvodov uplatniť námietku zaujatosti voči sudcovi, ktorý vec podľa rozvrhu práce prejednáva a rozhoduje. Druhý odsek tohto paragrafu obsahuje časové obmedzenie možnosti podávať námietky zaujatosti.

Účastník ju môže podať najneskôr na prvom pojednávaní, na ktorom sa zúčastní sudca, o ktorého vylúčenie ide, alebo do 15 dní, odkedy sa mohol dozvedieť o dôvode, pre ktorý je sudca vylúčený. Na neskôr podanú námietku môže súd prihliadnuť len vtedy, ak účastník nebol o svojom práve námietku zaujatosti uplatniť, vopred poučený.

Paragraf 15a ods. 3 ďalej uvádza, čo musí byť v námietke zaujatosti uvedené:

  • proti komu smeruje
  • dôvod, pre ktorý má byť sudca vylúčený
  • kedy sa účastník o dôvode vylúčenia dozvedel
  • akými dôkazmi môže byť dôvod vylúčenia preukázaný.
  • Účastník je pritom povinný predložiť dôkazy, ktorými disponuje, súčasne s námietkou zaujatosti.

    Podľa toho, čo píšete, máte len „pocit“, že by tu dôvody pre vylúčenie sudcu mohli byť. Zdá sa však, že právna úprava je v tom nejednotná.

    Podľa § 14 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku totiž stačí, ak je tu pochybnosť o nezaujatosti sudcu, no § 15a ods. 3 vyžaduje preukázanie alebo predloženie dôkazov o tomto dôvode zaujatosti. Napriek tomu, že takéto dôkazy – podľa toho, čo píšete – pravdepodobne mať nebudete, domnievam sa, že ak tieto pochybnosti u vás sú, právo uplatniť námietku zaujatosti určite máte.

    To, že sa sudca s obhajcom žalobcu pozná, ešte samo osebe nesvedčí o jeho zaujatosti. Na druhej strane však by sudca mal svojím správaním dbať, aby nedával dôvod o svojej nestrannosti pochybovať.

    O námietke zaujatosti bude rozhodovať nadriadený súd, teda krajský súd alebo najvyšší súd, adresujte ju však tomu súdu, na sa ktorom konanie uskutočňuje.

    Autorka je právnička.