• Ako je to s nadčasovou prácou u zamestnanca, ktorý je zamestnaný na kratší pracovný čas? Vo firme zamestnávame zamestnancov s dvadsaťhodinovým týždenným úväzkom. Zaujímalo by ma, či môžeme s takými zamestnancami uzavrieť dohodu o práci nadčas a v akom rozsahu ročne. Môže to byť na stopäťdesiat hodín, prípadne viac?

V súlade s ust. § 97 ods. 1 a 2 Zákonníka práce je prácou nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce alebo ak ide o verejný záujem. A to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi koncom jednej zmeny a začiatkom druhej zmeny sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.

Nadčasy pri kratšom pracovnom čase

U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas, teda vo vašom prípade dvadsať hodín. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

Znamená to, že vaši zamestnanci pracujúci v režime dvadsaťhodinového týždenného pracovného času môžu vykonávať prácu nadčas rovnako ako ostatní zamestnanci. Prácu nadčas je na rozdiel od zamestnancov pracujúcich na plný pracovný úväzok možné s týmito zamestnancami len dohodnúť. Nemožno im ju nariadiť.

Vo veci limitov pre prácu nadčas stanovených Zákonníkom práce platia pre zamestnancov pracujúcich na kratší pracovný čas rovnaké limity ako pre zamestnancov pracujúcich na plný pracovný úväzok. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že v súlade s ust. § 97 ods. 7 Zákonníka práce platí, že v kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac stopäťdesiat hodín. Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín. V súhrne to znamená, že práca nadčas dohodnutá a nariadená nesmie prekročiť 400 hodín v kalendárnom roku.

Ako som už uviedla, prácu nadčas nemožno u zamestnancov pracujúcich na kratší pracovný čas nariadiť, možno ju s ním len dohodnúť. Limitom pre dohodnutie práce nadčas je podľa môjho názoru limit 400 hodín.

Kvôli úplnosti uvádzam, že do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno alebo ktorú vykonával pri naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez ktorých vykonania by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu, mimoriadnych udalostiach, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu.

Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich. V prípade, ak u vás pôsobí odborová organizácia, zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník, zamestnávateľ sa s niektorým z nich môže dohodnúť aj na dlhšom období. Najviac však na období dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov. Rovnako je možné v prípade, ak u zamestnávateľa pôsobia zástupcovia zamestnancov, dohodnúť s nimi podrobnejšie podmienky práce nadčas u zamestnávateľa.

Záverom možno konštatovať, že zamestnanci pracujúci na kratší pracovný čas v dĺžke trvania dvadsať hodín týždenne môžu vykonávať prácu nadčas v limite štyristo hodín v kalendárnom roku. Prácu nadčas možno s ním len dohodnúť. Zo strany zamestnávateľa ju zamestnancovi nemožno nariadiť.

Autorka je právnička.

Foto – Maňo Štrauch

28797>Právna poradňa: Používatelia s prístupom do Zóny eTREND môžu 28797>zadať otázku spolupracujúcim právnikom na účet vydavateľa.