Tržby amerických technologických gigantov ako Apple, Alphabet či Amazon sa rátajú v druhom štvrťroku na desiatky miliárd, no ich akcie napriek tomu ostali voči tomu úspechu imúnne. Prečo sa to deje?

Výsledky mali firmy také dobré preto, lebo koronakríza pre nich bola dokonalou búrkou, ktorá nahrala do ich biznis modelov. Ľudia sedeli viac doma, viac používali ich produkty. Zároveň firmy naznačujú, že nárasty ziskov už budú len stagnovať a trh je už saturovaný. Trh preto nacenil tieto výsledky už dopredu a pozerá sa do budúcich mesiacov. Preto sa akcie už výrazne nepohli. Nárast ziskov už bol započítaný v cene.

Čiže už len to, že firmy avizovali, že budú rásť, ale pomalšie, znamenalo, že reakcia trhov bola vlažná?

Presne tak. Zároveň nožnice medzi akciami technologických gigantov a inými akciami firiem sa výrazne roztiahli práve počas koronakrízy. Teraz je pravdepodobné, že sa táto medzera začne pomaličky zatvárať. Sú dve možnosti ako sa to stane. Buď akcie iných firiem začnú prudko rásť, ale pravdepodobnejšie je, že akcie technologických firiem začnú korigovať rast.

Apple
Neprehliadnite

Top vo financiách: Americké giganty zarábajú vo veľkom, čínskym firmám padajú akcie

Čínska vláda sa rozhodla, že zreguluje sľubne sa rozbiehajúci biznis s online súkromným doučovaním. Následne akcie vzdelávacích firiem prudko spadli a stiahli so sebou aj ďalšie čínske technologické firmy. Je to súčasť boja Číny a Spojených štátov o vplyv nad firmami v IT sektore a o citlivé big dáta?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa