66086>

Manželstvo alebo život nadivoko?

Štatistiky hovoria jasnou rečou. Slováci sú rozvážnejší a do svadby či materstva sa priveľmi nehrnú. Najprv kariéra, cestovanie, kúpa bytu. Až neskôr svadba a dieťa. V poslednom čase však pribúda párov, ktoré majú potomka bez toho, aby uzatvorili manželstvo. Čo sa viac finančne oplatí?

Ne je pravdou, že by Slováci uprednostňovali nemanželský zväzok pred celoživotným spôsobom usporiadania vzťahu. Nezáväzné spolužitie sa väčšmi chápe ako skúška na vstup do manželstva. Je to najmä spôsob, ako si otestovať potenciálneho životného partnera. Väčšina párov, ktoré žijú „bez papierov“, plánuje manželstvo skôr či neskôr uzatvoriť.

Dôvodov, prečo sa dnes ľudia vydávajú či ženia v neskoršom veku, je niekoľko. Predtým sa na uzatvorenie manželstva viazala možnosť získať byt. To dnes už neplatí. Ubudlo aj tých, ktorí sa brať musia. Navyše termíny ako život nadivoko či slobodná matka sa dnes už bežne prijímajú a strácajú negatívny nádych. Mladí ľudia dlhšie študujú, cestujú a budujú si kariéru. Svadba, ktorá je pre mnohých úzko spojená s rodičovstvom, sa odkladá na neskôr.

Ako sa to však dotýka spoločných financií? Je lepšie vystupovať pred štátom či pred bankou ako slobodný alebo s obrúčkou na prste?

Narodenie dieťaťa

Pri narodení potomka štát veľké rozdiely v tom, či ide o dieťa narodené v úplnej rodine alebo slobodnej matke, nerobí. „Nárok na štátne sociálne dávky vzniká každému rodičovi, ktorý preukáže, že spĺňa zákonom určené podmienky,“ vysvetľuje Oľga Škorecová z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ich poskytovanie je založené na starostlivosti rodiča o dieťa. „Skutočnosť, či sa starostlivosť zabezpečuje v úplnej rodine alebo osamelým rodičom – napríklad slobodným, rozvedeným či ovdovelým, neovplyvňuje nárok ani výšku jednotlivých štátnych sociálnych dávok,“ dodáva.

Manželstvo alebo život nadivoko?

Rodič má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 4 460 korún. Pri prvom dieťati má matka nárok aj na príplatok k príspevku, a to 11-tisíc korún. Na výchovu a výživu každého nezaopatreného dieťaťa štát rodičovi poskytuje prídavok na dieťa vo výške 540 korún mesačne.

Rozdiel je však v materskej dovolenke. „V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene podľa Zákonníka práce materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak ide o osamelú ženu, vtedy v trvaní 37 týždňov,“ hovorí O. Škorecová.

V tomto prípade ide o dávku nemocenského poistenia a poskytuje sa vo výške 55 percent denného vymeriavacieho základu. Je teda závislá od príjmu, aký mala žena pred nástupom na materskú dovolenku.

Po materskej má žena (alebo aj muž) nárok na rodičovskú dovolenku, a to do troch rokov veku dieťaťa. V tomto prípade už ide o štátnu sociálnu dávku, a to vo výške 4 440 korún mesačne. Slobodná matka teda dostáva od štátu viac peňazí a dlhší čas ako vydatá matka.

Žiadosť o úver

Pri žiadosti o úver zaujímajú vaše rodinné pomery aj banku. „Každý klient, bez ohľadu na to, či je slobodný alebo ženatý, musí banke preukázať, že je schopný požadovaný úver splácať,“ hovorí Miriam Fuňová zo Slovenskej sporiteľne. Určité rozdiely v podmienkach poskytovania úverov ženatým a slobodným klientom však existujú. „Napríklad pri spotrebných nezabezpečených úveroch vyžadujeme od slobodných žiadateľov podpis blankozmenky, pri manželoch spravidla spoludlžnícky záväzok druhého z manželov,“ dokresľuje M. Fuňová.

Vo VÚB banke je rozdiel napríklad v tom, že pri vyšších úveroch v prípade žiadateľa s manželským partnerom musia vystupovať v žiadosti o úver obaja, pokiaľ nemajú zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. „Len pri úveroch do 100-tisíc korún nie je povinnosť, aby obaja manželia vystupovali v zmluve o úvere. Ale príjmy oboch partnerov umožnia požiadať o vyššiu výšku úveru,“ vysvetľuje Alena Walterová z VÚB banky.

Ak však nie ste ani ženatý, ale ani „celkom slobodný“ – napríklad s priateľkou čakáte dieťa, je to o niečo komplikovanejšie. Vyplatí sa, ak pred bankou tieto skutočnosti nebudete spomínať a úver si vybavíte ešte pred narodením dieťaťa. Slobodný (síce iba s jedným príjmom) tak získate v banke lepšie podmienky ako slobodný, ale s výdavkami nie na jedného človeka, ale na troch ľudí.

Spoločný majetok

Najvýznamnejším majetkovým dôsledkom sobáša je vznik spoločného vlastníctva. Znamená to, že majetok - rovnako ako dlhy - získané po svadbe, patria obom manželom rovnakým dielom.

Takzvané bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a viaže sa iba na veci, ktoré nadobudli počas trvania ich zákonného zväzku. Teda ak nejde o dedičstvo, darovanie, osobné a pracovné veci a reštituovaný majetok. Všetko ostatné, čo manželia nadobudli počas manželstva, musí patriť do bezpodielového spoluvlastníctva.

Pri rozvode sa potom všetko delí medzi oboch manželov. Ide o hnuteľné veci, napríklad auto, nábytok, spotrebnú elektroniku či o nehnuteľnosti – chatu, dom, pozemok alebo byt. Je pritom jedno, či napríklad dom alebo auto zo svojho príjmu kúpil iba jeden z manželov. Pri rozvode má nárok každý na polovicu.

Tento problém ľudia, ktorí žijú „bez papierov“, riešiť nemusia. To, čo si kúpia, je pri rozchode ich. Pozor si však treba dať na spoločné, najmä väčšie investície. Ak si s partnerom chcete kúpiť auto či byt, pamätajte na to, že ak sa rozídete, právne majetok patrí tomu, na koho je napísaný.

Platí to najmä pri kúpe nehnuteľností. Na kúpnej zmluve a liste vlastníctva by mali figurovať obaja – a to s presným vyčíslením podielu, ktorý ste kúpou nadobudli. Pri rozchode tak bude majetkové vyrovnanie jednoduchšie. Na rozdiel od manželov slobodní partneri pri rozchode ušetria aj na súdnych poplatkoch za rozvod.

Manželia majú určite výhodnejšiu pozíciu pri dedení po zosnulom partnerovi. Na rozdiel od druha či družky majú nárok aj na vdovský alebo vdovecký dôchodok.

    Kedy sa oplatí žiť bez papierov

  • Sociálne dávky

  • Slobodná matka, ktorá predstiera, že nežije so svojím partnerom v spoločnej domácnosti, môže dostať od štátu viac peňazí.

  • Výživné

  • Druh a družka nemajú voči sebe žiadnu vyživovaciu povinnosť. Naopak, v manželstve túto povinnosť voči sebe manželia majú, a to aj v čase, keď už spolu nežijú.

  • Rozchod

  • Nemanželské páry nemusia platiť súdne poplatky za rozvod či právnikovi pri spore o delenie majetku.

  • Majetok

  • Všetok majetok, ktorý ste nadobudli pred vstupom do manželstva, je váš a manžel či manželka naň pri rozvode nemá nárok.

  • Úver

  • Ak je vaša priateľka, s ktorou dlhodobo žijete, už tehotná, v banke sa k nej ani k budúcemu dieťaťu nepriznajte. Ak potrebujete úver ako slobodný a bezdetný, dostanete lepšie podmienky ako so ženou na materskej.

    Kedy sa oplatí žiť v manželstve

  • Spoločný majetok

  • Ak počas manželstva zarábate výrazne menej ako váš partner, pri rozvode by ste mohli zarobiť. Majetok sa totiž vo väčšine prípadoch delí rovnakým dielom.

  • Dane

  • Na nepracujúceho manžela či manželku (napríklad ženu na materskej) si môžete odpočítať určitú sumu zo základu dane podľa výšky jej príjmov za rok.

  • Dedičstvo

  • Manžel či manželka má pri dedení silnejšie postavenie ako druh alebo družka.

  • Vdovský a vdovecký dôchodok

  • Nárok na výplatu tohto dôchodku má iba pozostalý manžel alebo manželka. Nie druh či družka.

  • Úver

  • Ženatý žiadateľ či vydatá žiadateľka spolu s manželským partnerom môžu dostať vyšší úver, pretože majú dovedna vyšší príjem.

FOTO – PROFIMEDIA.CZ