- Brat, s ktorým si veľmi nerozumiem, prehovoril našu nevyliečiteľne chorú mamu, aby svoj trojizbový byt darovala jednému z jeho dvoch synov. Bez môjho vedomia mama darovacou zmluvou dala byt vnúčaťu, bratovmu synovi. O dva mesiace neskôr zomrela. Zápis na katastri bol vykonaný až po smrti matky. O danej skutočnosti som sa dozvedel od brata až po smrti matky, hoci pred jej smrťou som s ňou bol v dennom kontakte.
Brat trvá na tom, že byt patrí jeho synovi. U notára, kde sa má prerokovať naše dedičstvo, mi povedali, že sa s tým nedá nič robiť. Aj napriek tomu vás prosím o radu, lebo som toho názoru, že vlastníctvo sa nadobúda zápisom do katastra nehnuteľností, čo v tomto prípade bolo až po smrti matky. Nemal brat oznámiť príslušnému katastru a notárovi úmrtie matky a následne nemal kataster zápis pozastaviť? Aké mám možnosti, aby som sa k bytu, respektíve k jeho polovici dostal? Čo mám urobiť, aby bratov syn nepredal byt, ktorý by mal byť podľa mňa predmetom dedičského konania, ktoré sa ešte nezačalo?
Paragraf 460 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej len „zákon“) ustanovuje, že dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa. Dedičstvom sa pritom rozumie majetok poručiteľa, t.j. súbor majetkových práv a povinností, ako sú napríklad vlastnícke práva, autorské práva, záväzkové práva, teda dlhy a pohľadávky a podobne.

Uvádzate, že vaša mama mala počas svojho života aj vlastnícke právo k bytu. Po jej smrti by sa teda toto vlastnícke právo k bytu stalo predmetom dedičstva a vy so svojím bratom by ste sa stali dedičmi.
Avšak, ako ste sám spomenuli, previedla vaša mama ešte počas svojho života vlastnícke právo k uvedenému bytu na tretiu osobu, t. j. syna vášho brata, darovaním. Darovacia zmluva, keďže ide o nehnuteľnosť, na to, aby bola platná, musela mať zákonom predpísanú písomnú formu a musela byť podpísaná darcom, t. j. vašou mamou.
Z uvedeného vyplýva, že v súčasnosti, keď vaša mama už nežije, je skutočne veľmi ťažko dokázateľné, že podpísanie darovacej zmluvy vašou mamou bolo realizované pod nátlakom, hrozbou, manipuláciou vášho brata alebo iným spôsobom. Zároveň si musíte uvedomiť, že vaša mama nebola súdom pozbavená spôsobilosti na právne úkony, a teda mohla so svojím vlastným majetkom disponovať, ako sama uznala za vhodné.
V súčasnosti je byt vo vlastníctve vášho synovca. Ten ho nadobudol na základe platnej darovacej zmluvy podpísanej vašou mamou a následne vkladom do katastra nehnuteľností. To znamená, že vlastnícke právo k bytu nemôže byť predmetom dedenia v dedičskom konaní, lebo byt je už vo vlastníctve inej osoby, nie vašej mamy – poručiteľa.
Autorka je advokátska koncipientka.
Foto – Profimedia.cz