V niektorých odborných periodikách sme si prečítali upozornenie, že akontácia sa považuje za preddavok na kúpu automobilu, ktorá sa vyrovná pri kúpe automobilu v čase prevodu vlastníckeho práva a do nákladov sa dostane formou odpisov po prevode do vlastníctva nájomcu. Prosíme vás o poskytnutie bližších informácií a podloženie týchto tvrdení zákonom. Práve sme podpísali lízingovú zmluvu, v ktorej je v prvej splátke vyčíslený preddavok na lízingové splátky a v ďalších mesiacoch je tento preddavok rozpúšťaný ako „vrátenie zálohy“. Nemôžeme si teda rovnomerne zahrnúť nájomné počas celkovej doby prenájmu?
Načrtnutý problém rieši zákon č. 561/2001 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov v úzkej súčinnosti s ďalšími zákonmi a predpismi, ako sú napríklad zákon č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a postupy účtovania pre podnikateľov.
Vychádzajúc z ustanovení zákona o účtovníctve a postupov účtovania pre podnikateľov, akontácia sa nepovažuje za splátku, ale za preddavok na kúpu motorového vozidla, ktorý sa vyrovná pri prevode vlastníckeho práva ako súčasť vstupnej ceny a do výdavkov sa dostane až formou odpisov pri zaradení do obchodného majetku nájomcu. Z toho vyplýva, že akontácia sa podľa platného právneho stavu nepovažuje ani za náklad, ani za nájomné.
Akontácia a mesačné splátky pri lízingu sa po zaplatení účtujú ako ostatné výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane z príjmov.
Na rozdiel od akontácie prvá zvýšená splátka je súčasťou časovo rozlíšených výdavkov pri lízingu osobných motorových vozidiel. Z toho vyplýva, že tá sa v ďalších kalendárnych mesiacoch rovnomerne účtuje vo výške 1/36 ako súčasť celkovej lízingovej limitovanej ceny. Pri lízingu osobných áut je tento limit stanovený zákonom o daniach z príjmov v platnom znení vo výške 550-tis. Sk.
Súčasťou limitovanej ceny na účely daňovej uznateľnosti lízingových splátok sú aj náklady na havarijné poistenie za osobné motorové vozidlo, pokiaľ sú súčasťou lízingovej zmluvy.
Z uvedených skutočností vyplývajú nasledujúce závery. Z hľadiska účtovania a tým aj z daňového hľadiska je jednoznačný rozdiel medzi akontáciou a prvou zvýšenou splátkou pri lízingu automobilov. Akontácia je len preddavok, ktorý nemôžete účtovať ihneď do výdavkov a ani do časového rozlíšenia v zmysle postupov účtovania pre podnikateľov, ale až po skončení lízingu po zaradení automobilu do obchodného majetku vo forme odpisov. Pri celkovej hodnote do 20-tis. Sk ide jednorazovo priamo do daňových výdavkov.