Kúpa nehnuteľnosti vyžaduje relatívne veľkú počiatočnú investíciu, ktorá sa nemusí zhodnocovať dostatočne rýchlo. Platí to aj v Bratislave, ktorá ostáva z pohľadu vlastníctva nehnuteľnosti najperspektívnejšia.

Byt nemôže byť jediná investícia

„Podľa konzervatívnych odhadov developerov tvoria približne pätnásť percent novostavieb investičné byty. Podľa môjho odhadu so započítaním starších bytov je toto percento ešte výrazne vyššie. To napriek tomu, že v minulom roku mnoho bytov, ktoré pôvodne slúžili na turistické prenájmy cez platformy ako Airbnb či Booking, zostali prázdne alebo museli výrazne znížiť nájomné a preorientovať sa na dlhodobých klientov,“ hovorí Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko. Každý, kto považuje nehnuteľnosť automaticky za bezrizikovú investíciu, sa môže mýliť.

Na ilustracnej snimke vystavba novych bytov v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Zlacňovanie hypoték na Slovensku sa v januári zastavilo

Základné pravidlo znie, že nehnuteľnosť by nemala byť jediný investičný majetok. „Mať v investičnom portfóliu popri pravidelnom investovaní do podielových či ETF fondov aj jeden byt na prenájom, je pre Slovákov s aspoň zľahka nadpriemernou mzdou v poriadku. V tejto zostave je investičný byt investícia, ktorá podporuje diverzifikáciu majetku,“ dopĺňa M. Búlik.

Výnos treba zrátať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa