Urobiť zo Slovákov väčších filantropov a spropagovať slovenský projekt Magna Deti v núdzi. Aj preto UniCredit Bank pripravila novú kreditnú kartu s anjelskou detskou tvárou, ktorá dokáže pomáhať.
Pozitívnou externalitou by mohol byť lepší imidž banky a prírastok ľudomilov v portfóliu klientov. A hoci majiteľ kreditnej karty nemusí mať s vydávajúcou bankou spoločné nič iné, kreditné karty nie sú zlý biznis.
Že bankové produkty a charita idú dokopy, ukázala pred dvoma rokmi VÚB banka, keď spustila debetné karty Maestro prispievajúce do systému Dobrý Anjel. Aktuálne ich má takmer 13-tisíc. Pritom klienta táto charita priamo nič nestojí. Veľkosťou bezhotovostného nákupu žltou kartou banke iba odkáže, koľko peňazí má sama do systému odviesť. Presne jedno percento. Klienti tak majú motív, aby používali karty najmä pri objemnejších nákupoch. Aj preto, že za bezhotovostnú operáciu platia „bezkonkurenčných" 15 centov, ak sa ňou nezmestia do predplateného balíka.
Vlani banka na „príkaz" klientov poslala slovenským rodinám s vážnym ochorením 46 500 eur. V priemere tak banka podľa riaditeľky odboru platobných kariet Evy Muroňovej poskytne mesačne na jedného držiteľa charitatívnej karty 1,8 eura.

UniCredit sa vydal inou cestou. Ľuďom z rozvojových krajín prispieva aj klient sám. Tak, že sa mu každý nákup zaplatený touto kreditnou kartou predraží o pol percenta. Do celého percenta dorovná banka. A v prospech občianskeho združenia sa vzdá aj polovice ročného poplatku za Magna kartu. Celý by bol 16 eur. Parametre tejto Visa Classic nie sú špeciálne. Je embosovaná s 45-dňovým bezúročným obdobím, trojročnou platnosťou a 17,7-percentným úrokom.
Generálny riaditeľ UniCredit Bank Jozef Barta chce, aby sa aj takto zvýšilo povedomie Slovákov. No nemá veľké očakávania. Odhaduje, že v prvej etape vydá banka rádovo stovky kariet, a počíta s tým, že klienti môžu používať karty menej často a pri menších transakciách. „Zo začiatku," dúfa.
Foto - Shutterstock