Slovenské banky pre pandémiu ochorenia Covid-19 preverujú žiadosti o refinancovanie prísnejšie ako v minulosti. ´Dôkladne skúmajú aj odvetvie, v ktorom klient pracuje, a to, ako veľmi bolo pandémiou zasiahnuté. Nie je totiž vylúčené, že sa pandémia môže opäť pripomenúť.

Problémy budú mať firmy aj obyvatelia

Prenesenie záväzkov do inej banky je ďalšou oblasťou, v ktorej pandémia komplikuje podnikateľom život. „Ukázalo sa, že niektoré odvetvia sú na druhý deň odstavené od tržieb, kým iné sú stabilné a ďalšie zaznamenávajú dokonca rast. Na druhú stranu, banky z úrokových výnosov žijú, preto úvery dávať musia,“ konštatuje Martin Švidroň z portálu FinančnáHitparáda.sk. Zároveň upozorňuje, že každá banka má vlastné pravidlá, ktoré určujú, aké príjmy klienta neakceptuje vôbec.

Peniaze
Neprehliadnite

Ste živnostník a potrebujete od banky úver na bývanie? Máte lepšie šance ako pred mesiacom

Ťažšia je aj situácia obyvateľov. V rámci refinancovania sa pri overovaní schopnosti splácať úver vychádza najmä z doterajšej histórie splácania pôvodných úverov, významnú úlohu zohráva aj aktuálna situácia. „Nestačí však mať len požadovanú dobu splácaný úver. Banka bude overovať, či pracujete. Aj keď nemusí skúmať výšku vášho príjmu, určite bude zisťovať, či ste zamestnaný alebo podnikáte. Ak aktuálne nemáte žiadny príjem, banka vám refinancovanie pravdepodobne neschváli,“ hovorí Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk. 

Prenos úveru si tak vyžaduje komplikovanejšiu administratívu ako pred pandémiou. „Niektoré banky napríklad požadujú dokladovanie príjmu najmä pri podnikateľoch, aj keď chcú refinancovať bez navýšenia. Teda niekedy nestačí len overovanie existencie príjmu a doterajšia dostatočne dlhá história splácania pôvodného úveru, ale kontroluje sa aj aktuálny príjem,“ upozorňuje E. Šablová.

Odklad splátok môže znamenať stopku

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa