- Môže konateľ splnomocniť zamestnanca spoločnosti s ručením obmedzeným, aby podpisoval niektoré dokumenty v jeho mene? Myslím tým menom konateľa, prípadne jeho značkou? Ako by toto plnomocenstvo malo vyzerať?
V zásade platí, že konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným nemožno robiť na plnú moc. Znamená to, že konateľ je štatutárnym orgánom eseročky zo zákona a nemôže na niekoho v plnom rozsahu preniesť konateľské oprávnenie plnomocenstvom. Na niektoré právne úkony však konateľ môže splnomocniť zamestnanca(-ov) spoločnosti. Pri podpisovej doložke by však malo byť uvedené meno konateľa a poznámka „v zastúpení“ s dôvetkom identifikujúcim meno splnomocneného zástupcu.
Niečo iné je prokúra ako špeciálna obchodná plná moc, ktorá sa zapisuje do obchodného registra. Prokurista potom vystupuje v mene obchodnej spoločnosti. V prípade zastupovania eseročky v konaní (daňovom, správnom, súdnom) plnú moc udeľuje eseročka, a nie konateľ. Ten len text plnomocenstva podpíše v mene eseročky ako splnomocniteľa.
Na určité právne úkony zamestnanci ani nepotrebujú plnú moc. Podľa § 15 Obchodného zákonníka platí, že kto bol pri prevádzkovaní podniku poverený určitou činnosťou, je splnomocnený na všetky úkony, ku ktorým pri tejto činnosti obvykle dochádza. Znamená to, že napríklad skladník je oprávnený vydávať zákazníkom veci zo skladu a predavačka smie blokovať tržby do registračnej pokladne a inkasovať peniaze za predané produkty.
Podľa § 16 Obchodného zákonníka podnikateľa dokonca zaväzuje aj konanie inej osoby v jeho prevádzkarni, ak nemohla tretia osoba vedieť, že konajúca osoba na to nie je oprávnená. Je totiž na podnikateľovi, aby si ustrážil, kto sa zdržuje v predajni a čo tam robí. Ak si teda niekto nepovolaný pripne na seba ceduľku „predavač“ a zinkasuje peniaze za predaný tovar, pričom zákazník to nevedel, dôjde k uzavretiu platnej kúpnej zmluvy o predaji tovaru v obchode ústnou formou.
Právnu úpravu plnomocenstva rieši Občiansky zákonník v ustanoveniach § 31 až § 33b. Plná moc je zväčša písomná a zastúpená osoba (splnomocniteľ) v nej udelí oprávnenie konať za ňu zástupcovi (splnomocnencovi). Plná moc môže byť generálna – na všetky právne úkony alebo sa poskytne len na určité právne úkony, prípadne jeden právny úkon.
Splnomocniteľ by si mal dať pozor, aby presne špecifikoval rozsah splnomocnencovho oprávnenia konať v jeho mene. Splnomocniteľ sa podľa platnej legislatívy nemôže vzdať práva plnomocenstvo kedykoľvek odvolať. V určitých prípadoch zákon vyžaduje úradné overenie podpisu splnomocniteľa v texte plnej moci – napríklad pri zápisoch spoločností do obchodného registra alebo zavkladovaní vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Úradné overenie podpisu splnomocniteľa zvyšuje vážnosť plnej moci a odstraňuje pochybností kontaktovaných osôb o legitimite konania splnomocneného zástupcu aj vtedy, keď to zákon nevyžaduje.