Výhodnejšie úrokové sadzby

Najčastejším dôvodom, prečo sa domácnosti rozhodnú pre refinancovanie hypotéky, je výhodnejšia úroková sadzba v konkurenčnej banke. Platí to najmä pre hypotekárne úvery, ktorých úroková sadzba ostala za posledných 5 rokov nezmenená, prípadne stúpla. Za posledné 3 roky úroky na hypotékach niekoľkokrát prekonali svoje historické minimá a v niektorých prípadoch dosiahli úroveň 0,3 % ročne. Pokiaľ splácate hypotéku s úrokom viac ako 1 %, je načase zvážiť prenesenie úveru do inej banky.

Dlhšia fixácia výhodného úroku

Nízke úroky na hypotékach kompenzujú banky krátkou dobou fixácie. Úrokové sadzby okolo 0,5 % získate vo väčšine bánk s fixáciou maximálne na 3 roky. Odborníci však odporúčajú zafixovať si nízky úrok na čo najdlhšie obdobie. Niektorí sa rozhodnú hypotéku refinancovať z dôvodu dlhšej fixácie a teda dlhšieho obdobia istoty, aj keď im úrok stúpne z 0,5 % na 0,8 % ročne.

Konsolidácia niekoľkých úverov do jedného

Splácate okrem hypotéky aj spotrebný úver, lízing alebo kreditnú kartu? Riešením, ktoré vám ušetrí množstvo peňazí, môže byť konsolidácia úverov. Konsolidácia predstavuje predčasné vyplatenie záväzkov voči veriteľom a spojenie úverov do jedného, splácaného jednej banke. Spojením úrokov získate výhodnejšiu úrokovú sadzbu a zbavíte sa poplatkov v iných bankách, napríklad za poistenie úveru alebo vedenie úverového účtu.

Pri refinancovaní aj konsolidácií je dôležité zvážiť nielen úrok, ale aj poplatky spojené s predčasným splatením úveru. V niektorých prípadoch ich môže hradiť banka, do ktorej si úver prenesiete.