Tisíce Slovákov rieši, kedy sa im oplatí odísť do penzie a koľko vlastne budú v starobe od štátu dostávať. Tieto informácie boli pre nich neraz veľkou neznámou. Nevedeli, ktoré doklady im chýbajú z pracovného života, prípadne ktoré obdobia z dôchodkového poistenia sa im tam zarátavajú a ktoré nie. To sa má už čoskoro zmeniť.

Ministerstvo práce navrhlo, aby každý poistenec poznal prognózu svojho dôchodku dlhé roky dopredu a postupne sa na toto obdobie pripravoval. Pripravilo návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní a na rokovanie vlády sa má dostať v decembri.

Na Slovensku poberá penziu podľa dát zo Sociálnej poisťovne takmer 1,1 milióna ľudí. Priemerný starobný dôchodok bol k 30. septembru 513 eur.  Všetky vekové kategórie poistencov budú mať po novom možnosť si priebežne kontrolovať správnosť údajov evidovaných Sociálnou poisťovňou a prípadne s predstihom včas riešiť nedostatky, ktoré tam zistia, uvádza v návrhu rezort práce.

Na snimke vianocne vypredaje v obchdnom centre Aupark Bratislava.
Neprehliadnite

Menej reštaurácií i relaxu, viac zliav a akcií. Covid zmizol, Slovákov mátajú náletové nákupy

Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik hovorí, že výška dôchodkov z verejného dôchodkového systému (I. pilier) bude v porovnaní s priemernou mzdou nevyhnutne klesať súbežne s výrazným úbytkom pracujúcich ľudí.

„Samotný II. dôchodkový pilier, do ktorého odchádza len časť povinných odvodov, ani III. pilier, do ktorého vkladá nízke sumy len malá časť Slovákov, nebude zďaleka stačiť na udržanie životného štandardu,“ dodáva. Mnohí Slováci ani len netušia, že budú musieť dlhé roky v starobe vyžiť napríklad len z minimálnej penzie, ktorá je aktuálne 334,40 eura mesačne.

Pozor na zbytočné chyby

Toho, kto chce v súčasnosti odísť do penzie, čaká náročnejšia cesta behania po úradoch, prípadne i po predchádzajúcich zamestnávateľoch, ak mu niektoré doklady z obdobia praxe chýbajú. Všetko sa to začína podaním žiadosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa