David Kelly zo spoločnosti JPMorgan Asset Management má odkaz pre dlhodobejších investorov, ktorí boli poškodení tohtoročným poklesom na akciových a dlhopisových trhoch: teraz je čas vrátiť sa späť.

Trh s dlhopismi sa tento rok vo veľkom vypredával, pričom investičné podnikové dlhopisy klesli o 20 percent a podobne veľký pokles zaznamenal aj americký akciový index S&P 500.

„Pre dlhodobého investora je teraz čas na preváženie investičného portfólia do akcií. Myslím si, že aj dlhopisy sú späť v hre,“ poznamenal D. Kelly.

Ďalším dôvodom na to, aby investori už mohli byť menej opatrní, by podľa Kellyho mohlo byť zverejnenie najnovších údajov o inflácii. Analytik uviedol, že index spotrebiteľských cien už dosiahol svoj vrchol a inflácia by mala postupne klesať až do začiatku roka 2023.

Trajektória inflácie z pohľadu historického burzového almanachu naznačuje, že akcie po dosiahnutí vrcholu zvýšenej inflácie stúpali, a referenčný index S&P 500 priniesol následne o rok neskôr dvojciferný výnos.

Ťažká cesta pre akcie

Podľa Michaela Wilsona z investičnej banky Morgan Stanley skončia americké akcie v roku 2023 takmer bez zmeny na súčasnej úrovni, ale čaká ich náročná cesta.

Bankový stratég vidí „volatilnú cestu" k dosiahnutiu ním stanoveného základného cieľa ku koncu roka 2023, ktorým je index S&P 500 na úrovni 3 900 bodov, čo je približne rovnaká úroveň aktuálnej hodnoty indexu. M. Wilson očakáva, že akcie budú klesať, keďže odhady firemných ziskov na nasledujúce dva kvartály sa pre nepriaznivý makroekonomický protivietor znižujú.  Analytik predpokladá, že akcie sa v druhej polovici nasledujúceho roka odrazia.

„Cesta vpred je oveľa neistejšia ako pred rokom a pravdepodobne prinesie niekoľko zvratov a dní/týždňov výčitiek svedomia pre investorov, ktorí budú ľutovať, že sa dali zmiasť krátkodobou „býčou pascou“ a priskoro dúfali v rast akcií,“ tvrdí M. Wilson. Z krátkodobého hľadiska vidí, že oživenie akciového trhu, ktoré vyvolali minulotýždňové dobré údaje o inflácii, potrvá ešte niekoľko týždňov, no neodporúča spoliehať sa na prílišný optimizmus.

M. Wilson je portfóliový stratég, ktorý správne predpovedal tohtoročný prepad akciového trhu a v najnovšom prieskume Institutional Investor sa umiestnil na 1. mieste v presnosti jeho predpovede. Teraz hovorí, že konsenzuálne odhady ziskov na rok 2023 sú stále príliš vysoké. Podľa jeho základného scenára by zisky amerických spoločností mali v roku 2023 klesnúť o 11 percent a v roku 2024 by sa mali výrazne zotaviť.

Jeho komentáre sú ďalším varovaním pre konkrétne veľké americké spoločnosti, ktoré končia svoju

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa