Inštitút životného minima definuje slovenská legislatíva. Ide o hranicu príjmu jedinca, pod ktorou sa už hovorí o stave hmotnej núdze. Každoročne sa počíta podľa rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Jej výška sa mení vždy od 1. júla daného roka.

Na snímke znovuotvorenie trenčianskeho salónu krásy Armani, kaderníčka Ľubica Themel (vpravo) s prvou zákazníčkou Vanesou Buchelovou.
Neprehliadnite

Pandémia narušila živnostníkom biznis. Čo robiť s podnikaním, ktoré prestalo zarábať

Životné minimum však ovplyvňuje aj dávky či daňové veličiny, ktoré sa počítajú pomocou jeho výšky. Okrem toho sa podľa tejto hranice posudzujú príjmy napríklad pri žiadosti o nájomné bývanie. Životné minimum je navyše rozdelené do troch kategórii. Prvou z nich je základná suma pre jednu osobu, ktorá od júla narastie z pôvodných 210,20 eura na 214,83 eura.

Druhou z nich je suma pre druhú spoločne posudzovanú osobu. V tomto prípade suma narastie na úroveň 149,87 eura, čo je zvýšenie o zhruba tri eurá. Posledná kategória je zaopatrené alebo nezaopatrené dieťa, pri ktorom ide o zvýšenie z pôvodných takmer 96 eur na 98,08 eura.

Čo všetko sa mení:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa