Správcovia súkromných penzií dlhé roky navonok pôsobia ako jeden tím, ktorý viac-menej úspešne odráža snahy politikov o znárodnenie. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) počas svojej pätnásťročnej existencie neustáli len tlak na znižovanie odvodov do II. piliera. Efektívna spolupráca sa okamžite mení na tvrdú konkurenciu pri snahe získať čo najviac klientov.

Pre obrovské rozdiely vo výnosoch jednotlivých dôchodkových fondov sa minulý rok ku konkurencií rozhodlo odísť viac ako 53-tisíc sporiteľov. Pred trinástimi rokmi nebolo s výkonmi svojej DSS-ky spokojných len 232 Slovákov. Potom sa počet nespokojných klientov začal postupne zvyšovať a k presunu niekoľkých desiatok tisíc ľudí po prvý raz prišlo až v roku 2015.

Porovnanie výnosov nič negarantuje

Novú správcovskú spoločnosť si väčšina sporiteľov vyberie na základe jednoduchého porovnania výnosov alebo odporúčania finančného poradcu. Lenže v tomto prípade nejde o také jednoduché rozhodnutie ako pri výbere najlacnejšej hypotéky. Na získanie najvýhodnejšieho úveru stačí správne porovnať výšku účtovaných poplatkov a úrokov. Ich spoločnú hodnotu musia banky zo zákona zverejniť pred poskytnutím každej pôžičky v údaji označovanom ako ročná percentuálna miera nákladov (RPMN).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa