Vo februári sa mnohí podnikatelia ocitli na čiernej listine neplatičov DPH. Tento verejný pranier zriadilo Finančné riaditeľstvo. Ak sa firma dostala do zoznamu rizikových firiem aj nedopatrením, nemohla sa z neho dostať preč.
Toto sa má od januára zmeniť. Počíta s tým návrh novely daňového poriadku, ktorý schválila vláda. Podmienkou je, že zaniknú dôvody, na základe ktorých bol v tomto zozname zverejnený.
Čierna listina súvisí s opatrením z októbra minulého roku, podľa ktorého je každá firma povinná zaplatiť DPH aj za obchodného partnera, ktorý daň neodvedie. Na zozname sa podnikatelia mohli ocitnúť aj vtedy ak viackrát počas roka nezaplatili daň, a tak prišli o registráciu. V zozname sa však mohol ocitnúť aj ten, kto napríklad opakovane zabudol podať daňové priznanie k DPH.
Zoznam slúži podnikateľom aj na overenie si prípadných budúcich obchodných partnerov. Momentálne tu možno nájsť vyše 6-tisíc subjektov.
Za záväzné stanovisko zaplatíte
Novela daňového poriadku by mala umožniť vydávanie záväzných stanovísk Finančného riaditeľstva k daňovým zákonom do 60 dní. Termín je možné natiahnuť až na 6 mesiacov ak s tým subjekt bude súhlasiť. Zadarmo však nebudú. Podnikateľ by mal zaplatiť sa stanovisko najmenej 4-tisíc eur a najviac 30-tisíc eur a to hneď pri podaní žiadosti, teda vopred. Výška poplatku má závisieť od obchodného prípadu, počtu právnych predpisov, ku ktorým daňový subjekt žiada stanovisko a od skutočnosti, či ide o opakované obchodné prípady.
Podnikatelia zámerom vydávania takýchto stanovísk nie sú nadšení. S podobným návrhom prišiel aj bývalý minister financií Ivan Mikloš v júni 2011. Dokonca ho schválila vláda. Vtedy však mal byť poplatok za podanie žiadosti len 2-tisíc eur. Daňová správa mala podať vyjadrenie do 30 dní.
Odborníčka na dane, odvody, účtovníctvo z firmy LUCRA team Dana Tonkovičová hovorí, že štát sa s firmami chystá "obchodovať". Ide podľa nej o veľmi zlé obchodné podmienky pre podnikateľa. Akákoľvek obchodná oblasť, napríklad aj stavebníctvo, prípadne realizácia developerských projektov, potrebujú reagovať oveľa pružnejšie.
"Ja platím dane načas a som presvedčená, že aj v správne vypočítanej výške. Za to, aby zákony, alebo akékoľvek právne normy boli navrhované, posudzované a prijímané som už raz zaplatila. Keď prijali taký zákon, že mu nikto nerozumie, ani "oni", tak nech to dajú do poriadku ale nie na moje náklady."
Preúčtovanie platby
Podľa novely ak daňový subjekt uhradí daň voči daňovému úradu na nesprávny účet (napríklad na účet iného daňového subjektu, uvedie nesprávny variabilný symbol), daňový úrad na jeho žiadosť platbu preúčtuje na správny účet. Daňový subjekt musí potom dokázať, že platbu uhradil na nesprávny účet omylom. Za deň úhrady sa bude považovať deň prvotnej uhradenej platby. Daňový subjekt za to nebude pokutovaný.
Túto zmenu D. Tonkovičová víta. "Bežne sa stáva, že účtovníčka, ktorá účtuje jednému majiteľovi viac firiem (napríklad podnikateľ je projektant, zároveň má kuchynské štúdio a jeho treťou firmou je stavebná firma, ktorá realizuje stavby) uhradí omylom daň na účet inej firmy. Doteraz si mylnú platbu museli žiadať naspäť a zároveň sa daňová povinnosť považovala za neuhradenú."
Odtajnené daňové tajomstvo
Za porušenie daňového tajomstva sa už nebude považovať zverejnenie údajov o daňovom subjekte, ktorý porušil zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice na webe Finančnej správy alebo v médiách.
Podľa novely budú na webe sprístupnené aj čísla účtov daňových subjektov. "Keď finišujú daňové priznania, daňové subjekty v panike hľadajú doručené listy z daňového úradu, kde im správca dane oznámil ich číslo bankového účtu, kam platiť daň. Je prínosom, že si ho môže daňovník na webe zistiť, tak ako sa v súčasnosti overujú IČ pre DPH," dodala D. Tonkovičová.
Hlavné zmeny v novele daňového poriadku
1. Ak daňový subjekt poruší zákon o elektronickej registračnej pokladnici, bude to zverejnené na webe Finančného riaditeľstva SR alebo v médiách
2. Číslo účtu, ktoré správca dane pridelil daňovému subjektu na platbu dane bude verejne dostupné a teda overiteľné na webe
3. Osoba sa musí dostaviť na predvolanie správcu dane. Ak sa bez dostatočného ospravedlnenia nedostaví, môže byť predvedená. Neúčasť je možné ospravedlniť len zo závažných dôvodov, napríklad zo zdravotných
4. Osoba bude vymazaná zo zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali zákonné dôvody na zrušenie registrácie (aj s uvedením dátumu výmazu), ak odpadnú dôvody zverejnenia a súčasne v období 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov neporušila povinnosti
5. Zavádza sa inštitút záväzného stanoviska k uplatneniu osobitných predpisov. Ich rozsah ustanoví ministerstvo financií
6. Zavádza sa možnosť preúčtovania mylne uhradenej platby na účet toho daňového subjektu, ktorý preukáže, že túto platbu uhradil omylom na účet iného daňového subjektu. Za deň platby sa bude považovať deň, keď bola platba pôvodne odpísaná z jeho bankového účtu
7. Ak daňový subjekt nedodrží lehotu na odklad platenia dane alebo lehoty na platenie dane v splátkach, zaplatí úrok len zo zostávajúcej časti neuhradenej dane, ale odo dňa pôvodnej splatnosti dane