• Naša spoločnosť si požičala od inej spoločnosti na základe písomnej zmluvy o pôžičke peniaze. Ako zabezpečovací prostriedok na splatenie pôžičky bolo v zmluve dohodnuté, že my ako dlžník podpíšeme notársku zápisnicu, ktorá mala byť potom exekučným titulom. Malo ísť o notársku zápisnicu, v ktorej by sme vyhlásili, že súhlasíme s exekúciou na sumu uvedenú v notárskej zápisnici. Keďže podľa zmluvy o pôžičke sme mali zaplatiť nielen požičanú istinu, ale aj úroky z požičanej sumy, podľa môjho názoru mala byť v notárskej zápisnici vyčíslená suma celkovo, a nie iba istina napísaná číselne a k tomu slovne uvedené, že aj s príslušenstvom. Ak nebolo príslušenstvo číselne vyjadrené, môže ísť o neplatnosť takejto notárskej zápisnice? Ako bude vedieť exekútor pri exekúcii, koľko má vymôcť, keď základnou listinou, ktorá bude podkladom na exekúciu, je práve táto notárska zápisnica?

Je pravda, že zabezpečiť splatenie záväzku je možné aj formou notárskej zápisnice, ktorá má povahu exekučného titulu. Podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti § 41 ods. 2 je možné vykonať exekúciu aj na podklade notárskych zápisníc, ktoré obsahujú právny záväzok a v ktorých je vyznačená oprávnená a povinná osoba, právny dôvod, predmet a čas plnenia, a ak povinná osoba v notárskej zápisnici s vykonateľnosťou súhlasila.

Exekútora poveruje vykonaním exekúcie súd. Pri rozhodovaní, či exekútora vykonaním exekúcie poverí alebo nie, postupuje súd podľa Občianskeho súdneho poriadku.

Z tohto hľadiska sa v zmysle tohto poriadku (zákon č. 99/1963 Zb. § 274 písm. e) použijú ustanovenia o výkone rozhodnutia aj v prípade, ak ide o výkon notárskych zápisníc. Podmienkou je, aby bola v notárskej zápisnici vyznačené oprávnená a povinná osoba, právny dôvod, predmet a čas plnenia a súhlas povinnej osoby s vykonateľnosťou notárskej zápisnice.

Z uvedeného vyplýva, že ani podľa Exekučného poriadku, ani podľa Občianskeho súdneho poriadku nie je podstatnou náležitosťou notárskej zápisnice, ktorá má povahu exekučného titulu, číselné vyjadrenie predmetu plnenia.

Na druhej strane by sa mohlo zdať, že ak exekútor nemá v exekučnom titule konkrétne uvedenú sumu, ktorú má pre oprávneného vymôcť, nie je schopný exekúciu zrealizovať.

Je potrebné preskúmať, či sa v notárskej zápisnici uvádza predmet plnenia charakterizovaný s odkazom na právny dôvod plnenia. Čiže v prípade vašej spoločnosti by tam malo byť uvedené, že súhlasíte s exekúciou vo výške (číselná suma istiny a slovný dodatok s príslušenstvom) v prípade, ak nesplníte záväzok uvedený v zmluve o pôžičke zo dňa (...) a ďalšie identifikačné znaky zmluvy (prípadné číslo zmluvy alebo zmluvné strany). Zmluva o pôžičke by mala tvoriť neoddeliteľnú prílohu notárskej zápisnice.

Ak by vaša notárska zápisnica bola spracovaná takýmto spôsobom a exekútor mal v prílohe notárskej zápisnice zmluvu o pôžičke alebo by túto zmluvu vedel jednoznačne identifikovať a mal ju k dispozícii, vedel by zároveň vypočítať úroky z pôžičky a poznal by sumu, ktorú má vymôcť.

Ak by chýbal údaj o zmluve v notárskej zápisnici alebo by tento údaj nebol dostatočný a exekútor nevedel jednoznačne určiť, o ktorú zmluvu v notárskej zápisnici ide, nebude možné vykonať exekúciu v tejto časti, t.j. v časti úrokov z pôžičky. Istinu – požičanú sumu však bude môcť exekútor bez problémov vymôcť.