Oblasť nepriamych daní je jedna z mnohých, v ktorých nastávajú vstupom Slovenska do Európskej únie významné zmeny. Nový zákon o dani z pridanej hodnoty je v centre záujmu odbornej verejnosti už od zverejnenia jeho prvého návrhu na stránke Ministerstva financií SR vlani na jeseň. Národná rada SR ho schválila 6. apríla tohto roka.
Zavedenie nových pravidiel je náročná úloha tak pre podnikateľskú sféru, ako aj pre štátne úrady vo všetkých pristupujúcich krajinách. Väčšina z nich indikuje problémy s prideľovaním nových európskych identifikačných čísel pre daň, iné dosiaľ neschválili zákon o dani z pridanej hodnoty.
Cieľom nového zákona o DPH je úplná harmonizácia systému DPH so Smernicou 6 Rady Európskych spoločenstiev. Nový zákon prináša veľké množstvo zásadných zmien, ktoré sa napríklad dotýkajú premiestnenia tovaru, zásielkového obchodu, pravidiel registrácie či administratívnych povinností.
Pohyb tovaru v rámci spoločenstva
Základným princípom zdaňovania dodávok tovaru v rámci spoločenstva je uplatnenie DPH v krajine určenia. Pri dovoze tovaru zo zahraničia ju vyrubovala colnica.
Po vstupe Slovenska do EÚ sa sčasti odbúrali colné formality a pohyb tovaru v rámci rozšíreného spoločenstva prestal byť obmedzený. Zároveň však nastúpili nové mechanizmy vyberania DPH pri nákupe tovaru z iných členských štátov a povinnosť jej odvodu prešla v mnohých prípadoch na kupujúceho.
Jedna obchodná transakcia – dodávka tovaru medzi dvoma štátmi spoločenstva je na účely DPH rozdelená na dodanie tovaru u predávajúceho a na nadobudnutie tovaru u kupujúceho. Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu za protihodnotu tak ako samostatný zdaniteľný obchod je predmetom DPH.
Dodávky tovaru medzi podnikateľmi
Dodávky tovaru medzi podnikateľmi registrovanými pre DPH v rôznych členských štátoch (intrakomunitárne dodávky) sa zdania v krajine určenia. Osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia bude kupujúci.

Základným predpokladom oslobodenia takejto dodávky v krajine predávajúceho bude, že zákazník z iného členského štátu sa preukáže svojim identifikačným číslom pre daň (IČ DPH). Dodávaný tovar musí byť zároveň prepravený alebo odoslaný z členského štátu dodávateľa do členského štátu odberateľa.
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu vznikne kupujúcemu v deň vystavenia faktúry dodávateľom, najneskôr však 15. deň mesiaca nasledujúceho po nadobudnutí. Po splnení zákonom stanovených podmienok si môže platiteľ daň z nadobudnutia odpočítať, avšak až v tom zdaňovacom období, v ktorom dostal faktúru od dodávateľa.
Premiestnenie tovaru
Na účely kontroly sú do nového systému DPH zahrnuté aj pohyby tovaru, ktoré nie sú spojené s jeho dodaním. Premiestnenie obchodného majetku podnikateľa medzi dvoma krajinami EÚ sa bude v určitých prípadoch posudzovať ako intrakomunitárna dodávka.
V krajine, v ktorej sa premiestnenie tovaru začína, bude oslobodené. V krajine určenia však bude podliehať DPH.
Jednou z výnimiek je premiestnenie tovaru za účelom dočasného použitia. Môže napríklad ísť o premiestnenie stroja na dočasné použitie na stavbe v inom členskom štáte.
Nadobudnutie tovaru z iného členského štátu
Povinnosť odvodu DPH pri nákupe tovaru z iného členského štátu sa netýka len platiteľov DPH, ale aj podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi dane, a právnických osôb, ktoré nie sú zdaniteľnými osobami (môže ísť napríklad o príspevkové a rozpočtové organizácie alebo o subjekty nezaložené za účelom podnikania).
Ak takéto subjekty nadobúdajú tovar z iných členských štátov, majú povinnosť registrácie pred dosiahnutím hodnoty nakúpeného tovaru 420-tisíc korún v kalendárnom roku.
Hoci im daňový úrad pridelí IČ DPH, nestanú sa platiteľmi dane. Znamená to, že z iných členských štátov budú nakupovať tovar oslobodený od DPH a platiť daň z nadobudnutia v SR. Nebudú mať však právo takúto DPH odpočítať.
Zásielkový obchod
Osobitné pravidlá platia, ak zahraničný podnikateľ dodáva tovar na Slovensko konečným spotrebiteľom formou zásielkového predaja. Dodávky tovaru budú podliehať DPH v krajine určenia a povinnosť odvodu dane bude mať dodávateľ, ktorý sa na tento účel musí v SR zaregistrovať.
Povinnosť registrácie vznikne zahraničnému podnikateľovi, ak hodnota zásielkovo dodaného tovaru dosiahne v danom kalendárnom roku 1,5 milióna korún. V prípade, že dodávaný tovar podlieha spotrebnej dani, vznikne registračná povinnosť ihneď. Do registrácie uplatňuje dodávateľ zahraničnú DPH. Zákon umožňuje aj dobrovoľnú registráciu pred dosiahnutím obratu.
Obchod s novými dopravnými prostriedkami
Nadobudnutie nových dopravných prostriedkov (pozemných motorových vozidiel, plavidiel a lietadiel) sa má zdaňovať vždy v krajine určenia, a to bez ohľadu na to, či je kupujúci podnikateľ alebo konečný spotrebiteľ, ktorý je súkromnou osou. Kupujúci, ktorí nie sú registrovaní pre DPH, budú mať povinnosť podať daňové priznanie k DPH do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku z iného členského štátu EU a v rovnakej lehote daň aj zaplatiť.
Pravidlá registrácie
Povinnosť registrácie budú mať zdaniteľné osoby podnikatelia so sídlom, miestom podnikania a prevádzkarňou na Slovensku, ak dosiahli za najviac 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1,5 milióna korún.
Od začiatku mája majú na Slovensku registračnú povinnosť aj zahraniční podnikatelia, ak začnú v SR vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, pričom nie je potrebné sledovať obrat. Výnimkou sú prípady, ak zahraničná osoba dodáva v SR len služby a tovar s inštaláciou a montážou, pričom povinnosť odvodu DPH je prenesená na príjemcu.
Oproti minulosti majú možnosť alebo povinnosť registrácie napríklad aj stále prevádzkarne zahraničných osôb registrované na účely dane z príjmov, ktoré nie sú organizačnými zložkami.
V prípade nadobudnutia tovaru z iných členských štátov nad hranicu 420-tisíc korún majú registračnú povinnosť aj podnikatelia neplatitelia a právnické osoby, ktoré nie sú zdaniteľnými osobami. Registráciou však nenadobudnú práva platiteľa.
Zdaňovanie služieb
Dosiaľ bol v zákone o DPH zakotvený len vývoz služieb. Dodávky vybraných druhov služieb sa zahraničným odberateľom fakturovali bez dane. Niektoré z nich boli na Slovensku od DPH oslobodené, iné vôbec neboli predmetom dane, pretože miesto zdaniteľného plnenia sa riadilo sídlom zákazníka a nachádzalo sa v zahraničí. Dovoz takýchto služieb doteraz nepodliehal DPH v SR.
Nový systém už zahŕňa aj zdaňovanie služieb zo zahraničia. Neobmedzuje sa však len na služby od dodávateľov zo spoločenstva.
Zdaneniu v SR bude podliehať aj celý rad služieb dodávateľov z tretích krajín. Napriek tomu, že prevládať bude podobne ako pri tovare princíp krajiny určenia, zdaňovanie služieb bude závisieť od mnohých faktorov a bude veľmi komplikované.
Z pohľadu DPH bude dodanie tovaru s montážou alebo inštaláciou v SR od zahraničného dodávateľa posudzovať obdobne ako dodávky služieb zo zahraničia.
- Miesto dodania služieb
- kde sa nachádza nehnuteľnosť (služby týkajúce sa nehnuteľnosti)
- kde sa služba fyzicky vykonáva (napríklad vzdelávacie, kultúrne, športové služby)
- kde má zákazník sídlo či prevádzkareň, pre ktorej spotrebu je služba určená (napríklad reklamné a poradenské služby, prevod práv, pridelenie zamestnancov)
- členský štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ DPH (napríklad pri preprave tovaru medzi členskými štátmi EÚ)
- sídlo dodávateľa (pri nájme dopravných prostriedkov)
Zdanenie ekonomickej transakcie daňou z pridanej hodnoty prislúcha tomu štátu, v ktorom sa nachádza miesto zdaniteľného obchodu. Kritériá na určenie tohto miesta sú pri službách rôzne a vždy závisia od druhu konkrétnej služby.
Miestom dodania služby môže byť miesto:
Povinnosť odvodu DPH správcovi dane zo služieb od zahraničného dodávateľa, ako aj z dodávok tovaru s montážou a inštaláciou v SR od zahraničného dodávateľa sa vo všeobecnosti preniesla na odberateľa. Predpokladom je, že miesto dodania výkonu sa nachádza v SR a odberateľ nie je od DPH oslobodený.
V prípade dodávky tovaru s inštaláciou a montážou, ako aj väčšiny služieb sa už nebude rozlišovať, či je zahraničný dodávateľ z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Smerodajné však bude, že dodávateľ nie je na Slovensku registrovaný ako platiteľ DPH.
Povinnosť odvodu DPH sa vo väčšine prípadov nebude týkať len slovenských platiteľov DPH, ale všetkých odberateľov služieb, ktorí sú zdaniteľnými osobami (napríklad podnikateľov neplatiteľov).
Administratívne povinnosti
Platitelia, ktorí uskutočnia oslobodené dodávky tovaru do iných členských štátov, budú mať povinnosť podať štvrťročný súhrnný výkaz. Vo výkaze budú pod svojim IČ DPH uvádzať hodnoty oslobodených dodávok tovaru podľa IČ DPH jednotlivých nadobúdateľov. Osobitne sa budú vykazovať trojstranné obchody.
Na sledovanie fyzického pohybu tovaru medzi Slovenskom a ostatnými členskými štátmi bude slúžiť hlásenie Intrastat. Podklady pre štátnu štatistiku dosiaľ získavali colnice. Po odbúraní colných formalít sa táto povinnosť preniesla na jednotlivé subjekty.
Hlásenie Intrastat je mesačné a má sa predkladať štatistickému úradu.
Identifikačné číslo pre daň – IČ DPH (bývalé DIČ) bude mať významnú úlohu predovšetkým pri obchode s partnermi z členských štátov EÚ. Napríklad intrakomunitárne dodávky tovaru podliehajú DPH v členskom štáte určenia a pre dodávateľa budú oslobodené, ak sa nadobúdateľ preukáže svojím IČ DPH iného členského štátu. V opačnom prípade by musel dodávateľ uplatniť k cene tovaru aj DPH.
IČ DPH nadobúdateľa je teda pre dodávateľa garanciou, že nadobúdateľ zdaní dodávku tovaru v inom členskom štáte. Preto bude nevyhnutné overovať platnosť a správnosť IČ DPH svojich odberateľov.
Túto službu bude poskytovať Daňové riaditeľstvo SR. IČ DPH slovenských platiteľov je teda možné od začiatku mája overiť na internetovej stránke daňového riaditeľstva. V prípade zahraničných subjektov je možné overiť IČ DPH na stránke (www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm.)
Najneskôr k 1. máju mali daňové úrady vydať všetkým platiteľom nové osvedčenia k DPH a prideliť nové IČ DPH, ktoré budú mať formu SK9999999999. O nové osvedčenie nie je potrebné žiadať, daňové úrady ho vydávajú automaticky.
Novinky v oblasti fakturácie
Na účely DPH sú akceptované faktúry vystavené zákazníkom. Zákon však predpisuje, že faktúry musia byť vystavené v mene a na účet platiteľa, ktorý plnenie uskutočnil, a obrátené vystavovanie faktúr musí byť zakotvené v písomnej zmluve.
Mnohí podnikatelia uvítajú možnosť vystaviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie jedného kalendárneho mesiaca.
Reakciou na nové trendy je možnosť vyhotovovať faktúry v elektronickej forme. Tie budú na účely DPH akceptované, len ak budú obsahovať zaručený elektronický podpis. Slovenská legislatívna úprava zaručeného elektronického podpisu je však prekážkou akceptácie elektronických faktúr vystavovaných dodávateľmi z iných členských štátov.
Ilustračné foto – Miro Nôta