• Zápis organizačnej zložky zahraničnej osoby vyjde o polovicu lacnejšie ako zápis eseročky. Česká firma zvažuje rozšírenie oblasti pôsobenia aj na slovenský trh. Zaujímali by ma hlavné výhody a nevýhody jednotlivých právnych foriem podnikania, najmä porovnanie spoločnosti s ručením obmedzeným a organizačnej zložky zahraničnej osoby.
Podľa § 21 ods. 1 Obchodného zákonníka zahraničné osoby môžu podnikať na území Slovenska za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby, pokiaľ zo zákona nevyplýva niečo iné.

Podľa § 21 ods. 3 Obchodného zákonníka podnikaním zahraničnej osoby na území SR sa na účely tohto zákona rozumie podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenska.

Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenska pritom vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra, a to v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva pochopiteľne zahraničná osoba, keďže ide o jej organizačnú zložku. Uvediem Vám základné rozdiely medzi eseročkou a organizačnou zložkou podniku zahraničnej osoby.

Prvý rozdiel: kľúčový rozdiel medzi spoločnosťou s ručením obmedzeným a organizačnou zložkou podniku zahraničnej osoby je ten, že novozaložená eseročka sa stáva slovenskou právnickou osobou, hoci je dcérskou spoločnosťou (v 100%-tnom vlastníctve) zahraničnej osoby. Zatiaľ čo pri podnikaní Vašej firmy cez organizačnú zložku zahraničnej osoby, firma naďalej zostáva z právneho hľadiska zahraničnou osobou.

Len sa registruje v slovenskom obchodnom registri, aby tu mohla vykonávať podnikateľskú činnosť. Druhý rozdiel: Zatiaľ čo eseročka je samostatnou právnickou osobou a má právnu subjektivitu, organizačná zložka podniku zahraničnej osoby právnu subjektivitu nemá. Možno ju považovať za akúsi predĺženú ruku zahraničnej osoby, prostredníctvom ktorej táto podniká na území Slovenska. Z prvých dvoch porovnaní má dva body k dobru eseročka.

Tretí rozdiel: Spoločnosť s ručením obmedzeným má mať podľa zákona minimálne základné imanie 200 000 Sk. Z toho musí byť pred zápisom spoločnosti do obchodného registra splatená aspoň polovica. Pre zápis organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby netreba splatiť žiadne základné imanie. Základné imanie má totiž väčšinou zahraničná osoba. Z tohto porovnania vyšla lepšie organizačná zložka.

Na Slovensku Vám v súčasnosti zapíšu novú eseročku do obchodného registra do 5 pracovných dní. V tomto krátkom termíne Vám registrový súd zapíše aj organizačnú zložku podniku zahraničnej osoby, či zapíše zmeny už zapísaných údajov. Vyplýva to z nového zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri, ktorý nadobudol účinnosť od 1. februára 2004. V tomto porovnaní je výsledok remíza.

Za zapísanie organizačnej zložky právnickej osoby do obchodného registra zaplatíte súdny poplatok 5 000 Sk. Naproti tomu zapísanie eseročky do obchodného registra Vás bude stáť dvojnásobok: 10 000 Sk.

Pri tomto porovnaní vychádza lepšie organizačná zložka. Výhody eseročky: slovenská právnická osoba, slovenský daňový subjekt, rovná daň z príjmov 19 %, právna subjektivita. Výhody organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby: o polovicu nižší súdny poplatok, netreba zložiť základné imanie 200-tis. Sk ako v prípade eseročky. Pri hodnotení mi vyšiel výsledok 3:3, čiže remíza.

Napriek tomu Vám ako právnik odporúčam založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. V prospech eseročky hovorí aj fakt, že väčšina zahraničných investorov uprednostňuje založenie dcérskej spoločnosti pred podnikaním cez organizačnú zložku podniku zahraničnej osoby.