Elon Musk opäť hýbe trhmi s virtuálnymi menami. Technologický vizionár zverejnil tweet s memom rozchádzajúceho sa páru a hastagom #Bitcoin a emoji zlomeného srdca. Mena bitcoin v reakcii na to zareagovala prepadom o päť percent na zhruba 37-tisíc dolárov za kus.

Výkyvy pokračujú

Cena bitcoinu od začiatku roka prudko kolíše. V apríli sa dostala na nový rekord takmer 65-tisíc dolárov. V polovici mája sa dostala pod veľký tlak a padla takmer na 30-tisíc dolárov. Aktuálne sa pohybuje viac než 40 percent po svojím historickým maximom, aj keď je stále o 30 percent vyššie v porovnaní so začiatkom roka.

Neprehliadnite

Kulich z Vacuumlabs: Bitcoin je zraniteľná technológia, veľké štáty by ho mohli rozložiť

Elon Musk vyvolal oslabenie bitcoinu, keď dal jasne najavo, že mu prekáža uhlíková stopa, ktorú za sebou najvýznamnejšia virtuálna mena zanecháva. Začal pokukovať po žartovnej mene dogecoin, no povesť „zelenej“ kryptomeny si buduje iný projekt. Je ním cardano, štvrtá najvýznamnejšia virtuálna mena.

V súčasnosti je kapitalizácia tejto meny celkovo viac ako 54 miliárd dolárov a aktuálne jedna jednotka cardana stojí 1,68 dolára. Ani tejto mene sa nevyhlo májové oslabovanie kryptoaktív a jeho cena sa za uplynulých sedem dní znížila o zhruba štyridsať percent.

Zelenšie alternatívy

E. Musk v máji vyhlásil, že automobilka Tesla ruší možnosť platiť za automobily bitcoinom. Zároveň ale poznamenal, že necháva dvere otvorené pre iné virtuálne meny, ktoré si vyžiadajú v prepočte na jednu transakciu menej ako jedno percento spotreby bitcoinu. Z tohto pohľadu je práve Cardano jedným z kandidátov.

Charles Hoskinson, zakladateľ cardana tvrdí, že tento systém si ročne vyžiada šesť gigawatthodín elektrickej energie, kým pri bitcoine je to až 115,85 terawathodín. Jedna terawatthodina je tisíc gigawatthodín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa